Dobrý výnos jarního česneku: Na co si dát pozor a jakou odrůdu zvolit

česnek

Česnek v kuchyni je nepostradatelný. Nic se nevyrovná vlastnímu vypěstovanému, který vyniká jedinečnou chutí. Pěstování je sice trochu náročnější, ale výsledek rozhodně stojí za to. Poradíme, jak na to, abyste měli zajištěn dobrý výnos.

Co je třeba zajistit a čeho se vyvarovat

Česnek nemá rád čerstvý hnůj. Pěstujte ho tedy jako cibuli ve II. a III. trati. Je třeba dbát na to, abyste sázeli na stejný záhon nejdříve po 4 až 5 letech. Neměli byste sázet česnek tam, kde jste loni pěstovali rajčata, cibuli či brambory. Česneku nejlépe vyhovuje úrodná, humózní, výhřevná a dobře provzdušněná půda bohatá na vápník. Nevhodná je zamokřená, jílovitá a studená půda.

K sadbě jsou ideální obvodové stroužky. Pozor na nepřirozeně nažloutlé šupiny, které svědčí o napadení háďátkem zhoubným. Proto je důležité vybírat kvalitní sadbu z uznaných odrůd ošetřenou mořením proti této chorobě. Aby nedošlo u česneku k napadení houbomilkou česnekovou, je dobré počkat s výsadbou do poloviny dubna. Vzcházející rostliny pak chránit před škůdci textilií. Pozdější termín výsadby, tj. například na začátku května výrazně sníží výnos, ale zase se tím vyhnete chemickému ošetření sadby.

Výběr vhodné odrůdy

Pro jarní výsadbu můžete volit odrůdy, jako jsou například Mirka, Lumír, Benátčan, Matin, Japo II. Volba správné odrůdy je prvním krokem. Tím druhým je náležitá péče, abyste se mohli dočkat vlastní úrody a následné sklizně. Péči o česnek je třeba věnovat více pozornosti. Se zaléváním česneku opatrně, neboť nesmí být podmáčený. Lépe si poradí se suchem než s přemokřením, tj. zálivka jen ve větším období sucha.

stroužky

Foto: Pixabay

Jak správně pěstovat

Během vegetace je důležité pravidelné kypření půdy. Česnek totiž potřebuje kypřit půdu a rozrušit tak povrchový škraloup vytvořený během srážek, aby povrchová vlhkost podporující vznik plísně mohla pryč. Pozor však na to, že vlhkost v nižších vrstvách naopak je třeba zachovat déle, neboť to rostlině vyhovuje. S kypřením půdy souvisí i pravidelné zbavení plevele. Pokud pěstujete paličák, je třeba vrcholy s pacibulkami odštipovat hned, jak se objeví květní stvol. Opoždění znamená nižší výnos. Na záhonu nechte jen několik rostlin s květními stvoly, jejich napřímení totiž je signálem, že je vhodný čas pro sklizeň.

Zdroj: jakpestovat.cz, abecedazahrady.cz

Náhledové foto: Pixabay