Divoká okurka se představuje

Ačokča

Divoká okurka je také známá pod názvem mexická okurka nebo ačokča. Divoká okurka je atraktivní a někteří lidé ji považují za okrasnou rostlinu – využívá se ale také jako zelenina. Latinský název této rostliny zní Cyclanthera pedata a svůj původ má v Jižní Americe. Patří do čeledi tykvovitých. Pokud už jste pěstovali něco z této čeledi (kam patří tykve, meloun nebo třeba okurky), pak jistě víte, že existují četní škůdci, kteří ji mohou napadnout. Divoká okurka je ale o něco odolnější.

Původ a výskyt rostliny

Divoká okurka pochází z Jižní Ameriky, konkrétně z oblasti Andských hor v Peru a Bolívii. Pro Inky představovala důležitou potravinu. I dnes je divoká okurka kultivovaná téměř po celé Jižní Americe, ve střední části Ameriky, Mexiku i Karibiku. Rostlině se dobře daří v horských nebo kopcovitých, vlhkých, subtropických oblastech. Protože se snadno množí, v některých částech (například na Floridě) byla považována za plevel.

Vzhled rostliny

Divoká okurka roste jako réva a může dosáhnout výšky až dva metry. Na jaře produkuje tmavě zelené palmovité listy, které jsou zaměnitelné za listy japonského javoru nebo konopí. Květy jsou malé, mají bílo-krémovou barvu a opylovači je přímo zbožňují. Po krátké době květu produkuje ačokča plod, který vypadá jako pepř v okurkové kůži. Toto ovoce je dlouhé 10-15 cm a zužuje se do mírného oblouku a je pokryto něčím, co bychom mohli nazvat ostny.

Ačokča

Sklizeň ovoce

Sklízí se nezralé ovoce, které se jí syrové. Pokud ovoce dozraje, je uvnitř duté, a má tvrdá, černá, nepravidelně tvarovaná semena. Ta se odstraní a ačokča se pak může naplnit paprikou (nebo něčím jiným), smaží se, restuje nebo peče. Nezralé ovoce má podobnou chuť jako okurka, zatímco tepelně upravené zralé ovoce chutná více jako paprika.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!