Dozrává červená řepa: Kdy ji sklízet a jak uskladnit

Červená řepa

Jednou z velmi oblíbených plodin, které tvoří nedílnou součást zeleninové zahrádky, je červená řepa. Tato skvělá zelenina obsahuje spousty lidskému tělu prospěšných látek. Jen namátkou můžeme jmenovat vitamíny z řad B a C, draslík, selen, železo, zinek, hořčík a jiné. My se ovšem nebudeme věnovat červené řepě z hlediska obsahu těchto látek a stejně tak ani nebudeme cílit na rady spojené s jejím pěstováním. Zaměříme se totiž hlavně na sklizeň této skvělé plodiny a její uskladnění.

Dvojí sklizeň červené řepy

Červená řepa patří mezi rostliny, které lze sklízet postupně. Nesmí se ovšem nechat v zemi dlouho, jinak bulvy zdřevnatí a budou fakticky nepoužitelné. První způsob sklízení spočívá v odebírání jednotlivých zelených lístků rostliny, jež je možné použít. Oschlé listy na okrajích bulvy se pochopitelně nepoužívají a dávají se na kompost. Jinak se sklízí bulvy, a to klidně také postupně. Záleží na vegetační době samotného kultivaru červené řepy.

Červená řepa

Foto: Pixabay

Vegetační období se různí

Přesně tak. Záleží na tom, jestli si zakoupíte semínka rané, pozdní nebo nějaké jiné červené řepy. Na každém obalu je vegetační doba jasně napsána. Tradičně se pohybuje od 60 do 120 dnů od výsevu. Pokud tedy vysejete červenou řepu klidně i nyní v červenci, budete se ještě nakonec těšit ze solidní úrody v září. Poslední bulvy je zapotřebí sklidit před příchodem prvních mrazíků.

Červená řepa

Foto: Pixabay

Uskladnění červené řepy

Červenou řepu můžete skladovat klidně ve sklepě, a to bez problémů i celou zimu. Do sklepa se tradičně ukládá v září právě před příchodem mrazíků. Výborné je uskladnění řepy v krabici s pilinami, které se čas od času v zimě zvlhčí. Jinak není špatné také seříznout vršek řepy před tím, než ji budete chtít použít. Tento vršek dáte do misky s vodou a uvidíte, jak rychle se objeví lístky, jež můžete ihned použít. Červená řepa se dá také mrazit, sušit či zavařovat. Alternativ je spousta a záleží na chuti každého z nás.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.