Děti v zahradě: Co všechno se na zahradě naučí? Tipy, jak je zapojit

Děti na zahradě

Zahrada je skvělou příležitostí, kde můžete trávit volný čas s dětmi. Nemusíte přitom mít ani bazén, ani trampolínu nebo domeček pro děti. Děti v zahradě mají spoustu příležitostí k objevování. Pamatujete, kdy vaše rodiče ryli a vy jako dítě jste sbírali žížaly? Nebo objevovali další živočichy žijící v půdě. Zahrada může být zdrojem zajímavých zážitků v kteroukoli část roku. Pravdou ale je, že v létě si ji nejvíce užijí.

Děti v zahradě nemusí být pohroma

Pokud pustíte děti do zahrady, nabízíte jim celý nový svět k prozkoumávání. Naučte je neničit vegetaci, avšak nevěšte hlavu, když se jim podaří pošlapat nově založený trávník. Děti jsou zkrátka děti. Jsou zvědavé a obvykle mají rády zvířata. Vyplatí se proto nechat je krmit ryby v zahradním jezírku nebo ptáky v ptačí budce apod. Děti se učí ohleduplnosti vůči přírodě a současně mohou vidět, jak se střídají roční období. Děti by měly být v kontaktu s přírodou již od prvních chvil.

Stanování

Jednou z velkých výzev pro vaše děti může být přespání venku – tedy například pod stanem. Stan ale můžete dětem poskytnout na hraní i přes den, kdy se může stát bunkrem, domečkem, do kterého zlý vlk nemůže. Odborníci uvádí, že děti by měly být v kontaktu s trávou co nejvíce, protože se naučí vůni trávy i země. Nelitujte toho, že místo pod stanem bude proleželé. Chcete-li, můžete stan pravidelně posouvat.

Pes a dítěFoto: Pixabay

Zahradničení

Děti rády pomáhají svým rodičům. Zapojte je proto do zahradničení. Nechte je sázet rostliny, sledovat jak rostou a následně také sbírat a jíst plody. Vyplatí se dětem postavit vlastní vyvýšený záhon, který bude jen jejich, a za který budou zodpovědné. Přizpůsobme rostliny dětským možnostem. Nechme je sázet rostliny, které rychle rostou a nejsou problémové.

Hra se stromy

Lezení po stromech, hra pod nimi, věšení lojových kouliček pro ptáky nebo sbírání plodů ze stromů – stromy nabízí celou spoustu zajímavých činností.

Zahrada pro děti

Zahrada, do které budete pouštět děti by měla být samozřejmě bezpečná. To znamená vyvarovat se sázení jedovatých rostlin. Stejně tak bychom měli dát pozor na rostliny, které umí ublížit. Například svými trny nebo zahradní nástroje, jako je sekačka apod. by se neměly válet bez dozoru. Pokud máte velmi malé děti (pod 4 roky), vyplatí se odložit založení jezírka na dobu, až budou větší a rozumnější.

Povzbuzujte k pozorování přírody

„Podívej se, co ten ptáček dělá!“ nebo „Dívej, jak ta vosa utrhla kus hrušky a už letí pryč!“ nebo „Ta včelka má žluté nožičky, jak sbírá z kytiček pyl.“ Komentujte přírodní úkazy, které kolem sebe vidíte. Bez ohledu na roční období.

Sbírání větví, rozdělávání ohně, pečení dobrot je pro děti skvělá zábava. V malé zahradě stačí naaranžovat kruh z kamenů, ve větší si můžete postavit speciální ohniště.

Zdroje info:

https://www.ceskestavby.cz/clanky/zabavte-sve-deti-na-zahrade-tak-aby-se-nemohly-nudit-28392.html

https://muratordom.pl/ogrod/aranzacja-ogrodu/zywa-lekcja-przyrody-aa-FRed-46Cz-EVVE.html

Foto: Freepik

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!