Uskladnění mrkve a jeho zákonitosti: Pokud vše provedete správně, nebude po klíčení ani památky

Mrkev

Správně uskladněná mrkev by ve sklepě začít klíčit neměla. Někdy nás však při uskladnění mrkve mohou zradit i opravdu banální chyby, kterých si však nevšimneme.

Pěstování mrkve (mrkev obecná alias Daucus carota z čeledi miříkovitých) je poměrně jednoduché. O to větší problém však bývá s jejím uskladněním. I když naše babičky nedaly dopustit na bedny naplněné pískem, ne vždy vedla tato metoda k úspěchu. A čím ji tedy nahradit? Existuje hned několik tipů, které vám pomohou udržet mrkev v perfektním stavu po celou dobu uskladnění. Stačí jen vědět, jak je aplikovat.

Proč ve sklepě mrkev klíčí

Pokud vám mrkev začne ve sklepě klíčit, má to obvykle jediný důvod – příliš vysokou teplotu v prostorách, kde ji skladujete. Avšak ne vždy jde o jediný nepříznivý faktor. Leckdy se lze dopátrat i dalších „potížistů“. Velmi často je na vině i vysoká vzdušná vlhkost. Pokud je spojena právě s vysokou teplou, je klíčení uskladněné mrkve téměř jistotou. Oba faktory se proto musíte snažit co nejvíce snížit.

Mrkev

Foto: Pixabay

Optimální teplota pro uskladnění mrkve se totiž pohybuje v rozmezí 0 až +2 °C. Ovšem zejména v teplejších dnech zimy snadno vystoupá i nad tyto hodnoty. A jak je to s úrovní vlhkosti? Příručky se v tomto bodě příliš neshodují, všeobecně by se však měla nacházet pod 85 %. Jakákoliv vyšší hodnota vede k aktivaci růstových látek v rostlině a posléze také ke klíčení. A to je něco, čemu se chceme dozajista vyhnout.

Trik proti klíčení mrkve

Obvykle se doporučuje mrkev ukládat tak, jak jsme ji sklidili – tedy horním koncem vzhůru. A to nejlépe do bedničky naplněné pískem. Jde o trik našich babiček, který zaručí, že bude až do konce zimy perfektní a plná chuti.

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-uskladnit-korenovou-zeleninu, https://www.prozeny.cz/clanek/hyckejte-si-mrkev-a-petrzel-az-do-jara-jak-na-to-60455

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)