Co vše si můžete uvařit z jetele plazivého

Jetel plazivý je plevel, který potkáváme na každém kroku a nejen v přírodě. Ve skutečnosti ale toto tvrzení není pravdivé, protože jetel je také léčivou bylinkou. Navíc je jedlou bylinkou, ze které si můžete připravit celou řadu chutných pokrmů. Vzhledem k tomu, že roste téměř všude, stačí místo do obchodu vyrazit do přírody a natrhat si jej. Sbírejte ho co nejdál od silnic a veřejných komunikací.

Limonáda z jetele

Na přípravu takové limonády povařte tři šálky květů jetele se čtyřmi šálky vody. Po cca 7 minutách odstavte a slijte. Přimíchejte jeden šálek citrónové šťávy a čtyři lžíce medu. Dejte do lednice vychladit po dobu jedné až dvou hodin. Poté můžete podávat.

Jetelový pudink

Začněte tak, že ve 40 ml vody rozpustíte 1 lžíci želatiny. Poté si připravte dva šálky květů jetele, které zbavíte stopek – potřebovat budete pouze květy, nic jiného. Tyto květy dejte do 120 ml vody, přidejte 80 ml pomerančové šťávy a 4 lžíce medu. Všechny ingredience spolu svaříme, poté odstavíme a vmícháme želatinu a špetku soli. Až se želatina zcela rozpustí, tak necháme 10 minut odstát. Poté dáme do lednice. Pudink podáváme zdobený se šlehačkou.

Chléb s jetelem

Troubu si předehřejte na 190 °C. V jedné míse si smícháme všechny suché ingredience (1 a ¼ hrnku hladké mouky, půl šálku květů jetele, 1 lžičku prášku do pečiva a ½ lžičky sody, ½ lžičky soli, 2 lžičky kmínu). Všechno pořádně promíchejte. V druhé míse smícháme všechny tekuté ingredience (1 vejce, 2/3 hrnku podmáslí, ¼ hrnku rozpuštěného másla a 1 lžíce medu). Poté všechny tekuté ingredience vlijeme do těch suchých. Nemusíte přitom postupovat příliš důkladně – je v pořádku, pokud tu a tam zůstane suchá mouka a těsto může mít i hrudky. Vyškrábejte těsto na plech. Tvarujte jej na disk o průměru přibližně 20 centimetrů a pečte 25-35 minut dozlatova. Ještě horký jej potřete lžící másla.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!