Atraktivní irezína potěší hlavně svojí barvou

Oplsteň, irezina, Iresine herbstii – po těchto názvech byste se měli v zahradnictvíchch ptát, chcete-li ozvláštnit svoje záhony touto nevšední červenou kráskou. Navíc roste velmi rychle a bude vděčná i za minimální péči, jen nároky na vláhu má trochu vyšší.

Patří do rodiny laskavcovitých a pochází z Mexika. Velmi oblíbená je zejména v západní Evropě a USA, u nás si své místo na slunci teprve hledá. A že ho potřebuje hodně – polostín jí nevyhovuje, jinak přichází o svou nádhernou barvu. Setkat se můžeme zejména s druhy druhy Iresine herbstii a Iresine lindenii.

Stín irezína ráda nemá, za slunce bude vděčnější

Někdy se můžete s irezínou setkat jako s rostlinou, vhodnou do stínu. Pravda je, že tam odkáže přežít, ovšem její zbarvení zdaleka tak nevynikne. Je třeba dodat, že intenzivně červené jsou nejenom listy, ale také celé stonky.

Irezína se skvěle uplatní v kontrastních výsadbách, například s bílými květy netýkavky balzamíny (Impatiens), begonie, bacopou, lobelkami nebo verbenou. Vytvoří jedinečný okraj záhonu nebo ho rozdělí na jednotlivé zóny.

Bohužel ceny sazenic v obchodech jsou trochu vyšší, tato rostlinka se totiž množí nejlépe řízkováním, a to je poněkud časově i prostorově náročnější, než obyčejné pěstování ze semen. Semena navíc nevynikají nijak oslnivou klíčivostí, takže pokud na ně narazíte, počítejte při domácím pěstování s poměrně velkými ztrátami.

Žíhané irezíny jsou u nás spíše vzácností

V západní Evropě byla vyšlechtěna irezína se zeleno-bílými listy a tmavšími červenými stonky. Nejčastěji se používá k vytvoření květinových koberců ve větších výsadbách. Spojení světlých listů a tmavě červeného stonku vypadá velmi efektně. Bohužel u nás je taková irezína k vidění prozatím jen zřídka. Budete-li mít štěstí, neváhejte. Kromě mírnější zálivky na vaší zahradě irezína už nic nepotřebuje a ochotně poroste až do prvních mrazíků.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)