Připravit si zahradní jaro musíte na podzim

Cibuloviny

Pohledy na kvetoucí zahradu jsou kouzelné. Především na jaře po zimě se člověk rád kochá neskutečnou krásou mnohých květin. Jestliže si ale tyto květiny nepřipravíte na podzim, skvostných scenérií se nejspíše nedočkáte. Jakýmisi prvními posly jara nejsou určitě jen cibuloviny, jež je zapotřebí připravit. Právě proto se podíváme na onu přípravu rostlin na sezonu mnohem podrobněji. Nejprve se podíváme na konkrétní květiny a následně samozřejmě na nejrůznější detaily týkající se jejich výsadby.

Jaké květy nejčastěji opanují zahradu na počátku jara?

Právě podle tohoto faktoru byste se měli řídit při volbě konkrétních květin. Nejprve samozřejmě přicházejí bledule a sněženky. Určitě se objevují i typické drobné žluté kvítky talovínů. Často je objevíte dokonce zakryté vrstvičkou sněhu. Hodně známé a oblíbené jsou i trsy Helleborus niger, tedy čemeřice černé. Tradičně kvete v únoru. Po ní tradičně přichází ke slovu čemeřice nachová označovaná jako Helleborus purpurascens.

Březen a duben ve znamení spousty odstínů

V dalších jarních měsících už se setkáváme s podstatně větším množstvím různých květů pestrých barev. Modré, fialové, žluté či bílé jsou kosatečky pocházející z rodu Iridodictyum. Krásné žluté narcisky a tulipány už také nelze zastavit v růstu. Zapomenout nelze ani na hyacinty mající bílé, růžové či modré nebo fialové zbarvení. Velmi oblíbené jsou pochopitelně také modřence.

Bledule

Kdy a jak sázet cibuloviny?

Optimálně od konce srpna do konce října. Máte tedy ještě relativně dostatek času, nicméně postupně se většinou počítá s větším množstvím srážek, které mohou vaši snahu zhatit. U hloubky sázení platí jedno známé pravidlo. Hloubka výsadby činí dvojnásobek výšky samotné cibulky.

Tulipány

Kde cibule vlastně získat?

Optimální je požádat některého ze sousedů o přebytky z jeho záhonů. Jak modřence, tak i talovíny dokážou vytvořit velké trsy, z nichž není problém získat potřebné množství cibulek. Občas se vyplatí tyto rostliny rozsadit. V různých hobby marketech a na zahrádkářských akcích seženete spousty rostlin včetně rad k jejich pěstování. Určitě ale neberte žádné květiny z přírody. U sněženek a bledulí se tak bohužel často děje. I proto jsou ohrožené druhy chráněny zákonem.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.