Co dělat, když na zahradě potkáte zmiji

zmije

Zmije obecná (Vipera berus) žije asi na 60 % rozlohy ČR. Miluje osluněná místa, stejně jako kupky suché trávy, roští či vlhká místa pod kořeny. Není proto příliš neobvyklé se s ní setkat. Obvykle se člověka bojí, ale jak se zachovat, pokud se rozhodla usídlit právě na stráni ve vaší zahradě?

U zmijí se rozlišují hned tři poddruhy:

  • zmije obecná (Vipera berus berus),
  • zmije obecná bosenská (Vipera berus bosniensis),
  • zmije obecná sachalinská (Vipera berus sachalinensis).

Tedy alespoň podle doposud platné taxonomie. Moderní výzkumy nás však dost možná brzy přinutí tento poznatek přepsat. Nicméně pro nás je důležitá úplně jiná věc. Zmije se bohužel ne vždy poznají podle charakteristického klikatého pruhu. Někdy úplně chybí, zvláště je-li had hodně tmavý. V takovém případě se musíte zaměřit na zorničky, pokud se tedy k plazovi dostanete dostatečně blízko. Jsou štěrbinovité, čím se od jiných hadů u nás liší.

zmije

Foto: Pixabay

Zmiji se snažte vyplašit a nepřišlápněte ji

Zmije obecně silně reaguje na zvuky a zejména chvění země. Do míst, kde se vyskytuje, proto nikdy nechoďte potichu. Raději pořádně šlápněte do kroku. A než se někde usadíte, předem se přesvědčte, že tam na vás nečeká. Po jisté době si zmije na přítomnost člověka mnohdy vcelku zvyknou a na nepříjemnost může být zaděláno

Zmije nejsou tak nebezpečné, jak se povídá

A co se stane, když vás přesto uštkne? Nejspíš skoro nic, vždyť po útoku zmije u nás nezemřel nikdo od roku 1993. Nebezpečná je spíše pro starší osoby a malé děti. Pokud použije jed (a ani to není pravidlem), rána zpravidla jen oteče. Pouhých 20 % uštknutých má větší komplikace – například potíže s dechem nebo dokonce anafylaktický šok.

Ránu tedy není třeba škrtit, stačí ji pouze ledovat. Pár dní klidu bude stačit, pouze v případě potíží pro jistotu zavolejte sanitku. Museli byste však mít opravdovou smůlu. Podle statistik uštkla zmije za posledních 18 let necelých 200 lidí. Rozhodně tedy není třeba se jí bát nebo ji dokonce zabíjet. Mimochodem – je chráněná, takže je to i nelegální.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)