Citronová tráva vám poroste i v květináči

Lemongrass, jinak známá jako citronová tráva, potřebuje především slunce a teplo. Pokud jí tyto dvě věci dopřejte, můžete ji pěstovat na zahradě nebo na balkoně jako chutnou sezónní rostlinu. Její stonky se totiž stanou skvělým aromatickým doplňkem zejména k asijskému k jídlu.

Pokud ji budete chtít pěstovat, měli byste vědět, že citronová tráva (Cymbopogon citratus) je poměrně vysoká. Její špičaté listy dosahují při dobrých podmínkách výšky asi 80-150 cm, a ráda vytváří trsy až o průměru jednoho metru.

Citronová tráva – jak ji pěstovat

Skvěle poroste na slunných a teplých místech, chráněných před prudkým větrem. Spokojí se s obyčejnou zahradní zeminou odlehčenou pískem a přiměřenou zálivkou. Je ovšem citlivá na nízké teploty – toleruje maximálně 8 stupňů Celsia, na zimu ji tedy musíte odnést do tepla nebo ji následujícího jara začít pěstovat od píky.

Doporučeno je zimování rostliny v nevytápěné místnosti s teplotou okolo 15 °C. Zálivku přes zimu omezte a výhonky seřežte do výšky cca 5 cm.

Foto: Pixabay

Pěstování citronové trávy ze semen

Nemáte v obchodě štěstí na sazeničky? Pořiďte si semínka. Ta by měla být zaseta brzy na jaře (nejpozději v polovině dubna) do nádob naplněných jemným výsevním substrátem. Zalévejte pravidelně, ale opatrně, citronové trávě škodí přemokření i přeschnutí.

Květináč postavte na světlé a teplé místo (20 ° C). Semínka v něm začnou klíčit po několika dnech. Jakmile sazenice dorostou do pěti centimetrů výšky, přesaďte je do větších nádob. Po 15. květnu je pak můžete přemístit balkón nebo vysadit na záhon.

Mladé rostlinky nemají žádné zvláštní požadavky – potřebuji zejména slunce a teplo. Dobře je zalévejte a hnojte.

Jak vypěstovat citronovou trávu z řízků

V obchodech bývá citronová tráva k dostání ve formě čerstvých velkých kolen, zabalených v plastiku. Věřte, nebo ne, ale ty můžete použít pro pěstování. Stačí je lehce seříznout, vložit do vody a počkat, dokud se neobjeví kořeny. Ne vždy k tomu dojde, ale pokud budete mít štěstí, zasaďte řízky do země a dál pěstujte běžným způsobem.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)