Citrusy na zahradě? Tenhle krasavec si poradí i s mrazy

Citronečník trojlistý (Poncirus trifoliata), který můžeme za zahradnictví znát také pod převzatým názvem trifoliáta, je nádherný citrus, jež si navíc poradí i s celoročním pěstováním venku. Odolává až teplotám do -20 °C a jeho pěstování je poměrně jednoduché.

Nepěstuje se ovšem pro plody, ale mnohem spíše jako okrasná rostlina. A na pěstování v podhůří se také příliš netěšte, nejlépe se mu totiž daří v nížinách a vinařských oblastech. Lze ho sehnat i v beztrnné odrůdě, s panašovanými listy nebo naopak se stonky obalenými trny opravdu hustě. Možností dekorace je tedy spoustu.

Foto: Pixabay

Jak pěstovat citronečník trojlistý (Poncirus trifoliata)

Citronečník stačí vysadit na chráněné stanoviště do mírně kyselé půdy (do běžné zahradní zeminy přimíchejte trochu rašeliny). Nesnáší oblasti přemokřené a kamenité, jinak se spokojí prakticky s čímkoliv. V porovnání s jiným druhy citrusů je ovšem citlivější na přítomnost vápníku a solí. Bez dobrého přihnojování proto trpí nehezkou chlorózou listů.

Nejvíce vynikne jako solitéra, jen odrůdy s trny nevysazujte poblíž chodníků nebo hojně využívaných míst v zahradě. Hodí se i do nádob a růst dokáže i ve větších skupinkách, nízký živý plot si tak z něj vypěstujete poměrně snadno.

Foto: Pixabay

Prořezávání citronečník nepotřebuje

S nůžkami ho navštěvovat vůbec nemusíte. Pokud vám však některé větve vyloženě překážejí, odstraňte je v zimě mimo období holomrazů. Předejdete tak riziku napadení citronečníku hnilobou nebo patogenními zárodky.

Poslouží také jako podnož pro jiné citrusy. Úspěšnost uchycení roubu je velmi vysoká a rostlina jako taková díky ceněným vlastnostem citronečníku snáze odolává okolním nepříznivým podmínkám. Množit ho lze buď řízky odebranými na jaře nebo výsevem ze semen. Semena mají dobrou klíčivost, na jejich preparaci z plodů však doporučujeme použít rukavice. Jde to totiž poměrně těžko.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)