Máta peprná

Méně tradiční využití máty

Kdo by neznal mátu? Vždyť tato rostlina se používá jak v domácnostech, tak i potravinářském průmyslu neskutečně hojně. Stačí si jen projít supermarket a najdete ji ve spoustě různých produktů. Tradičně ji doma dáváme do nejrůznějších nápojů a také je vynikající, když máme zažívací problémy. Právě ona umí pomoct žaludku vyloučit trávicí enzymy a zamezuje nadýmání. Dráždivý tračník, respektive tento syndrom, se stane také minulostí. Umí zahnat i cestovní nevolnosti. To ale určitě není všechno…

Efektivní ústní hygiena

Máta je typická svými antiseptickými vlastnostmi. Dokáže pomoct v odstranění bakterií v ústní dutině. Jinak také díky typické vůni eliminuje i zápach z úst. Bez problémů ji lze i požvýkat, čímž nahradíte klasické žvýkačky a větrové bonbony. Dlouho vám v puse nevydrží, ale dech zaručeně osvěží.

Uvolní dýchací cesty

Máta je vynikající prostředek pro uvolnění dýchacích cest. Výborná je především pro astmatiky. Využít ji lze i při běžném nachlazení, případně při zánětu průdušek. Výborné je mátu inhalovat. Páry z ní jsou poměrně silné a dýchací cesty pomohou bez problémů uklidnit. Klidně si ale můžete dát svěží mátový čaj. Bude vám určitě chutnat.

Kožní potíže a alergické reakce

Tradiční antiseptické účinky máty lze využít také v případě kožních problémů. Když vás svědí třeba štípanec od hmyzu, máta dokáže pomoct, a to efektivně. Alergické reakce se také omezí. V bylině jsou typické látky, které omezují samotný histamin. Zmírnit umí máta dokonce i bolesti svalstva, případně bolesti spojené s menstruací.

Máta

Pozitivní účinky na psychiku

Eliminace nervozity a stresu prostřednictvím máty rozhodně stojí za to. Naše tělo reaguje na vypití šálku odvaru z máty maximálně pozitivně. Máta pomáhá také zlepšit naši paměť a úsudek. Vůně máty a účinky zkrátka stojí za to.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

  1. Iva Odpovědět

    Když se mi na zahrádce do ničeho nechce, strčím si snítku za ucho, párkrát se nadechnu její vůně a hned je mi líp. Je to vážně univerzální rostlinka. Svatá pravda pane Štěpáne

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *