Nejčastější chyby při nadívání klobás

Plnění klobás

Milujete domácí klobásy a nedokážete si to bez nich představit? Aby ne! Vždyť jejich chuť je naprosto unikátní a nezaměnitelná. Nákup klobás v supermarketu je pouze jakýmsi pokusem o nahrazení těchto domácích produktů. Většinou získáme jen rádoby masité klobásy, které jsou navíc přeplněné nejrůznějšími éčky a umělými látkami. Jedním z nejdůležitějších bodů při postupu výroby domácích klobás je jejich plnění. Nejde sice o nijak extra složitou záležitost, nicméně celý postup vyžaduje určitou manuální zdatnost. Právě proto se podíváme podrobněji na některé chyby, které se mohou stát.

Nekvalitní střeva

Nákup střev je velmi důležitý. Koupíte-li totiž nekvalitní střeva, stane se nejspíše to, je nepůjde rozmotat, případně budou při plnění praskat. Práce s takovýmito střevy je jen k zlosti.

Střeva

Foto: Radek Štěpán

Špatná příprava střev

Střeva nestačí pouze vytáhnout a navléct na plničku. Nejprve je dejte do hrnce s teplou či vlažnou vodou a propláchněte. Poté se s nimi bude pracovat mnohem lépe a jednoduše je nasunete na plničku.

Přespřílišný tlak v plničce

Pozor na to, aby tlak vyvíjený na plničce nebyl příliš velký. Střevo by to nemuselo ustát a praskne. Optimální je komunikace mezi tím, kdo tlačí, a mezi člověkem, jenž dává maso do střeva.

Plnění plničky

Foto: Radek Štěpán

Nevypuštění vzduchu při plnění

Nejprve je třeba navléct na plničku střevo. Když tak učiníte, určitě vytlačte vzduch, který v plničce bezesporu bude. Klidně může jít ven kousek masa. Následně už můžete pohodlně plnit maso do střev. Kvůli vzduchu by klobásy vypadaly nevzhledně. Navíc se v případě jeho přítomnosti plní mnohem hůř.

Navlékání střeva nasucho

Určitě se vyplatí sáhnout rukou nejprve na maso a následně přejet část plničky, na kterou se bude navlékat střevo. To pak bude mnohem lépe klouzat. Stejně tak je vhodné ještě před navlékáním vytlačit kousek masa.

Plnění klobás

Foto: Radek Štěpán

Natlakování masa v plničce

Čím více maso v plničce natlakujete, tím méně vzduchu v ní bude. Veškerá práce tak bude mnohem efektivnější.

Optimální masová směs

Odležené maso se musí prolít před plněním teplou vodou. V opačném případě bude směs velmi tuhá a plnění složité až nemožné.

Klobásy

Foto: Radek Štěpán

Nesprávná kooperace práce

K plnění klobás by se mělo sejít určitě více lidí. Optimální je, když jeden člověk obsluhuje plničku, druhý řeší samotné plnění do střev a třetí připravuje střeva. Čtvrtý člověk pak řeší veškeré pomocné práce, mezi které se řadí stříhání provázků, nalévání slivovice, příprava něčeho dobrého na zub a podobně.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.