Čím vás potěší na zahradě lomikameny

Jejich české jméno je doslovným překladem latinského Saxifraga (lámající kámen) a i když jde o rostliny z horských oblastí, budeme se jim líbit i na vaší zahrádce. Stačí k tomu splnit jen několik podmínek.

Lomikamenů existuje velké množství druhů. Pro první pěstitelské pokusy se však nejlépe hodí lomikámen mechovitý, stinný a špičatý. Překvapí vás, kde všude se jim bude skvěle dařit.

Lomikámen nemusíte pěstovat jen na skalce

Téhle vděčné trvalce postačí třeba i skalní štěrbina, dutina stromu nebo písčitá či štěrkovitá půda. Může se tak stát zajímavým detailem vaší zahrady nebo dokonce funkčním prvkem. To když mu vyhradíte roli půvabného přechodu mezi květinovými záhony a dlažbou či chodníkem. Zaroste i obtížně osaditelná místa v trávníku nebo exponované předzahrádky. A poroste i na parapetu nebo dokonce doma. Existuje speciální převislá pokojová forma lomikamenu, u nás však zatím bohužel k dostání není.

Kde se bude lomikamenu líbit nejvíce?

I když na to nevypadá, pobyt na přímém slunci mu příliš nesvědčí. Mnohem raději bude za světlé stanoviště bez tohoto benefitu. Severní a východní strana zahrady bude ideálem. Potřebují mírnou zálivku, hnojení a během sezóny i občasné zkypření půdy.

Trpí však na přemokření, narostou-li trsy do příliš velké šířky a jednotlivé rostliny se navzájem utlačují. Ve chvíli, kdy začne lomikámen hnědnout, je již záchrana obtížná, leckdy skoro nemožná. Lepší je tedy tomuto problému předcházet dělením trsů každý druhý nebo třetí rok.

Potěší i svými půvabnými květy

Lomikámen stinný vykvétá bílé, lomikámen špičatý zase žlutě a najdou se i růžově nebo třeba smetanově kvetoucí druhy. Po odkvětu je vhodné ustřihnout květy těsně nad listovou růžicí, aby rostliny vypadaly dekorativně i ve chvíli, kdy jejich největší sláva pomine. Na zimu žádnou ochranu nepotřebují.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)