Vějířovec obrovský: Fotogenická jedlá houba rostoucí na dřevě

Vějířovec obrovský

Houbařská sezona by měla být v plném proudu, ač to tak mnohde nevypadá. Setkat se přesto lze s mnohými honě zajímavými houbami, které jsou mnohými lidmi neprávem opomíjené. Typickým příkladem je třeba vějířovec obrovský. Tato hodně zajímavé vzhledově unikátní houba má také kuchyňské využití. My se na ni proto zaměříme mnohem podrobněji. Podíváme se jak na jeho vzhled, tak na místa a dobu výskytu. Nezapomeneme ani na sběr a kuchyňské využití.

Už pohled vás bude bavit

A není se čemu divit! Vždyť trsy této houby mohou dosahovat klidně průměrně až 1 metr. Samozřejmě tomu odpovídá také hmotnost trsu pohybující se v řádu desítek kilogramů. Houba dozraje v průběhu jednoho měsíce, následně postupně zčernává a zbytky plodnic lze najít i dlouhou dobu po ukončení růstu. Klobouk má většinou široký okolo 10 až 20 cm. V mladších fázích je vějířovec typický spíše kyjovitým tvarem. Povrch je krásně zlatavě hnědý s typickými pruhy. Dužnina má především v mládí čistě bělavou barvu, nicméně na řezu začne rychle černat. Voní příjemně, ale chuť je jemně kyselejší.

Vějířovec obrovský

Foto: Pixabay

Kde a kdy roste?

V lesích se s touto houbou setkáme od července až do konce září. Nejčastěji se vyskytuje na kmenech či pařezech listnatých stromů. Tradičně se jedná o staré buky, doby, lípy a jiné listnaté stromy. Vzácně se lze setkat i s tím, že poroste na některém z jehličnanů. Zaměnit si tuto houbu lze snad jen s trsnatcem lupenitým označovaným jako Grifola frondosa.

Sbírají se jen mladé plodnice

Určitě. Starší plodnice jsou fakticky nepoužitelné. Při sběru mladých hub je zapotřebí být maximálně opatrný. Kuchyňsky se musí zpracovat co možná nejdříve po nasbírání. Co se týká kuchyňského využití, to je vcelku multifunkční. Mnohdy se houba nesbírá kvůli tomu, že aktuálně roste spousta jiných druhů.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.