Chov vepřů u nás: Polovina chovatelů prasat dle průzkumu skončí

Prasata

Dali byste si skvělé čerstvé české vepřové maso? Jasně, samozřejmě že ano, taková svíčková, žebírka, steak nebo cokoli dalšího patří mezi gastronomické zážitky. Aktuálně to ale vypadá, že si budete muset nechat zajít chuť, nebo se těšit na španělské či jiné zahraniční maso. Čeští chovatelé totiž budou uzavírat chovy. 52 % z nich hodlá do roku 2030 skončit. Na tuto nepříjemnou skutečnost poukazuje průzkum Agrární komory ČR, který probíhal v první polovině prosince.  Účastnilo se ho celkem 143 zemědělských podniků.

Jednoznačný pokles potravinové soběstačnosti

Česká republika bude stále závislejší na jiných zemích. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal konkrétně říká: “Uzavírání chovů povede k dalšímu poklesu potravinové soběstačnosti Česka a prohloubení závislosti Česka na dovozech ze zahraničí. U vepřového masa musíme ročně dovážet více než 200 tisíc tun, tedy asi polovinu domácí spotřeby. V případě tržních výkyvů, jako je například další rozšíření afrického moru prasat v Evropě, může dojít k prudkému nárůstu cen pro zákazníky, než jaký zažívají v posledních měsících.”

Počítat je třeba s tím, že ostatní zemědělci sice prasata chovat budou, nicméně mnozí chovy značně omezí. Příští rok až 43 % z nich. Do roku 2030 dalších 22 %. Chovy zachová pouhá čtvrtina podniků. A rozšíření chovů? Na to zapomeňte, skoro nikdo, příští rok jen 1 %, do roku 2030 4 %.

Prasata grafika

Grafika: Agrární komora ČR

Prasata grafika

Grafika: Agrární komora ČR

Minimální výkupní ceny jako hnací motor

Konec nebo omezení chovu je u zemědělců logickou záležitostí. Vždyť výkupní ceny vepřového jsou dlouhodobě na minimu. Rostou vstupní náklady a chybí potřebný odbyt. Stejně tak chybí zaměstnanci. A výhled do budoucna? Zelená dohoda nevěstí z hlediska chovu prasat vůbec nic dobrého. Hovoří se i o zavedení systému značení potravin podle nutričních hodnot Nutri-score a zdanění červeného masa.

Farmáři prodělají 800 až 1000 korun n jednom praseti

Od vstupu ČR do EU se jejich výše v podstatě nezměnila. Údaje Českého statistického úřadu hovoří z letošního října jasně. U jatečních prasat byla cena 25 korun za kg živé váhy. To je o 8 % méně než vloni. Na jednom praseti tak farmář prodělá 800 až 1000 korun. Krmiva nyní stojí zhruba o 25 % více. Ceny energií šly nahoru o 5 až 40 %. Mzdové náklady o 4 až 6 %. Zapomenout nelze ani na pohonné hmoty a další náklady.

“Situace chovatelů prasat je nyní doslova alarmující. Každý podnik – v jakémkoliv oboru podnikání a zemědělství není výjimkou – se zavazuje, že bude hospodařit s péčí řádného hospodáře a bude vytvářet zisk. To znamená, že zemědělci nemohou chovy prasat dlouhodobě dotovat z vlastních peněz, jako se to děje nyní, aniž by ohrozili existenci celé firmy. Jejich možnosti, jak zvýšit výkupní ceny a promítnout do nich zvyšující se náklady, jsou bohužel omezené. Hlavní příčinou nízkých výkupních cen je levné a předotované vepřové maso z jiných částí Evropské unie, především ze Španělska, Německa nebo Polska, které pak v Česku prodávají obchodní řetězce,” dodává člen předsednictva Svazu chovatelů prasat Petr Coufal.

PraseFoto: Pixabay

Nejztrátovější činnost

Podle Jiřího Horák z Farmy Choťovice na Kolínsku to tak jednoznačně je. Pro Hospodářskou komoru se vyjádřil takto: „Jsme střední podnik, který se vedle chovu prasat zabývá také chovem skotu a rostlinnou výrobou. Provozujeme ještě hotel s restaurací a wellness. Chov prasat je ale bohužel naší nejztrátovější činností a nedává ekonomicky smysl, abychom jej dotovali z našich ostatních aktivit. Chystáme se proto chov prasat omezit, a to už v příštím roce.”

Přímý prodej lidem a další snaha o záchranu

Najde se hned několik tuzemských chovatelů, kteří se chtějí zachránit a bojují. Mnozí z nich se snaží maso prodat napřímo lidem. Vznikají různé projekty typu online tržišť vepřového masa nebo platformy Naši zemědělci. Neřeší se marže supermarketů a další věci. „Čeští zákazníci si mohou objednat kvalitní české vepřové maso za výhodné ceny a nakoupit si přímo u chovatele. Stačí se podívat na mapu, vybrat si z několika desítek prodejen a výdejních míst podle vzdálenosti od domova a objednat si online. Pak už si jen vyzvednou české vepřové maso špičkové kvality a mohou se pustit do vaření,“ říká Jakub Žák z platformy Naši zemědělci. Vepřové masoFoto: Pixabay

V zahraničí je to podobné, pomáhají obchodní řetězce

Třeba Aldi v Německu, který zvýšil výkupní ceny až o 20 %. Německé chovatele tak podpořil v kritické situaci. U nás to půjde mnohem hůř, vždyť velké řetězce nejsou tuzemské. Přesto řetězce prezident Agrární komory ČR Doležal vyzývá k tomu, aby pomohly.

Zdroje dat: http://www.akcr.cz/txt/pruzkum-polovina-chovatelu-prasat-v-pristich-letech-skonci#lightbox[roadtrip]/1/
https://nasizemedelci.cz/seznam-zemedelcu/
https://www.czso.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.