Profesionální tipy pro pěstování orchidejí

Orchidej

Orchideje jsou opravdu nádhernými pokojovými rostlinami, proto není divu, že se těší tak velké oblibě. Pokud se o svou orchidej budete starat pravidelně a pečlivě, pak ji můžete mít dlouhé roky. Důležité je pěstovat ji na speciálním druhu půdy, kterou můžeme koupit jako půdu pro orchideje. Pro tuto rostlinu jsou typické také zvlněné kořeny, které jsou poměrně silné. Ne všechny jsou uvnitř nádoby – ani to není žádoucí.

Vhodné stanoviště

Orchideje milují světlo, proto je pro ně ideální okenní parapet orientovaný na východ. Avšak pozor na horké a přímé slunce. V zimě je vhodné získat dodatečné světlo pro své orchideje, což můžete udělat prostřednictvím speciálního osvětlení. Několik hodin po západu slunce je vhodné rozsvítit světlo ve vzdálenosti asi 30 cm od orchideje.

OrchidejFoto: Pixabay

Vlhkost vzduchu a substrátu

Suchý vzduch v místnostech (způsobený například ústředním topením) může znamenat nedostatek vzdušné vlhkosti pro vaše orchideje. Ideální vlhkost vzduchu je mezi 60 a 75 %, což máme s orchidejemi společné. Proto se vyplatí investovat do elektronického vlhkoměru. Orchideje bychom měli pěstovat pokud možno v průhledných květináčích, ve kterých lze snadno kontrolovat vlhkost substrátu. Pokud kondenzace uvnitř květináče mizí nebo dokonce již zmizela, je čas orchidej zalít. Dalším indikátorem nízké vlhkosti substrátu jsou našedlé kořeny.

Zálivka

Zálivku provádíme ideálně ponořením nádoby s orchidejí do destilované vody při teplotě 25 až 30 °C. substrát by měl být celý pod vodou. Takto ponecháme rostlinu po dobu asi 25 minut. Takto získaná vlhkost by měla rostlině vystačit následující týden a půl.

Teplota

Také optimální teplota je podobná tomu, co vyhovuje nám, lidem. Pohybuje se okolo 20 až 23 °C. To ale nemusí platit pro všechny druhy orchidejí, některé si například libují při nižších teplotách. Takové můžete pěstovat například na světlých chodbách a podobně. Některé druhy mají rády teploty dosti nízké, například mezi 8 až 12 °C, takže si ještě před koupí orchideje zjistěte, jestli jí tyto podmínky můžete splnit.

Vzduch

Orchideje nemají rády průvan, ale čerstvý vzduch milují. V létě můžete tedy nechat otevřená okna klidně po celý den. V zimě stačí větrat krátce.

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2018/12/20/vyrashhivanie-orhidej-v-domashnih-usloviyah-sovety-professionala/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!