Co se starou králíkárnou? Ubytujte křepelky

křepelka

Pustili jste se do jarního úklidu na dvorku a přemýšlíte, jak naložit s již vysloužilou králíkárnou? Ne, rozbití a spálení není na místě. Pokud je v dobrém stavu, lze ji při troše šikovnosti upravit pro chov netradičního druhu drůbeže, křepelky japonské.

Malá drůbež – malé starosti

Chov křepelek je v České republice stále poněkud ojedinělým koníčkem. Přitom jsou tito asijští ptáci výbornou alternativou chovu slepic, které jsou přeci jen náročnější na prostor. Křepelky japonské lze chovat jak na maso, tak na vajíčka, která jsou sice menší, než slepičí, ale zato výživnější a zdravější díky vysokému obsahu fosforu a železa.

vejce

Křepelčí vejce: foto Pixabay

Uzpůsobit křepelkám starší králíkárnu není složité. Pro skupinku čtyř jedinců stačí ubikace o rozměrech 60 x 60 cm. Důležitý je vyšší strop, aby si ptáci při vzlétnutí neporanili hlavu. Ideální výška chovného boxu je 50–60 cm. Na dřevěnou podlahu je vhodné nasypat podestýlku, například hobliny. Šikovní kutilové mohou nainstalovat i vysunovací trusník a zjednodušit si tak čištění. Dále křepelky potřebují vhodné misky na krmení (nejlépe kameninové, které nepřevrhnou), napáječku a misku s pískem k popelení.

Krmnou směs pro křepelky seženete v prodejnách chovatelských potřeb nebo na internetu. Přilepšit jim můžete listy pampelišek, nařezanými kopřivami nebo nadrceným suchým rohlíkem. Berte na vědomí, že křepelka má jiné nároky na výživu než slepice!

křepelky

Křepelky: foto Pixabay

Na co si dát pozor

Křepelky nemají rády průvan, jejich ubikace musí být dobře chráněná před větrem. Mají také vyšší nároky na teplotu, v zimě je tedy potřeba jim přitápět nebo je přestěhovat například do skleníku. Ideální teplota je 18–20°C. Při nižší teplotě se sníží snáška vajec.

Problémy mohou nastat také v chovné skupině, někteří jedinci mohou být agresivní k ostatním. Pokud ale chováte jen nosnice, neměl by tento problém nastat.

Zdroj info: https://www.krepelkajaponska.cz/chovatelske-zarizeni/

Křepelka: Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým druhým domovem. Fascinují mě netradiční druhy rostlin a ráda k jejich pěstování inspiruji i vás.