Čerstvý kopr: Skvělá plodina, kterou můžete mít pořád po ruce

Kopr

Máte rádi vůni kopru? Pokud ano, zapomeňte na ten sušený. Mnohem lépe voní pochopitelně čerstvý. To samé platí i o jeho chuti. Kopr v podstatě představuje koření, nicméně lze jej považovat i za zeleninu a léčivku. Využívají se prakticky všechny jeho části mimo kořenového systému. Nejčastěji samozřejmě nať, případně kvetoucí okolíky a semeno. Pěstování této rostliny je velmi jednoduché. My se na něj v následujících řádcích zaměříme, nicméně ještě předtím kopr zařadíme a popíšeme.

Nenáročná rostlina dorůstající se až 1 metru

Anethum graveolens, jak je kopr latinsky označován, se řadí do čeledi miskovitých rostlin. Znám je už ze starověkého Egypta, kde ho označovali jako ammisi. Kvete od června do září, a to menšími žlutými květy, které se skládají do poměrně rozsáhlých okolíků. Kvést samozřejmě může i později, když jej vysejete i na podzim. Tradičně se vysévá nahusto, a to do řádků vzdálených od sebe zhruba 25 cm. Jinak ale není problém rozhodit semínka přímo na záhon kdekoli. Několik jich určitě vzejde a kopr nebude jiným rostlinám nijak zavazet. Množit se vám bud jinak ale i samovýsevem. Záleží na tom, jestli mu dáte šanci. Jinak jde o vynikající značkovací plodinu třeba k mrkvi, cibuli či petrželi.

Kopr

Foto: Pixabay

Jak se starat o kopr?

Rostliny kopru potřebuji ke zdárnému růstu dostatek sluníčka a také teplo. To už by se jim nyní až tolik dostávat nemělo. Za pokus ale rozhození několika semínek stojí. Pozor na hodně větrná místa. Z pohledu zeminy jsou pro něj optimální hlinité půdy, které jsou propustné a obsahují vysoké procento živin. Pěstovat ho lze bez problémů i jako rostlinu II. či III. trati.

Kopr

Foto: Pixabay

Těchto věcí se raději vyvarujte

Pozor je zapotřebí dát zejména na hnojiva obsahující větší množství chloru. Kopr je velmi citlivý a s největší pravděpodobností by takovéto působení nepřežil. Stejně tak se mu nedaří v těžkých přemokřených podkladech nebo naopak hodně kamenité půdě. Pozor taky na blízkost fenyklu. Při hustém výsevu rostliny kopru také nezřídka napadají mšice.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.