Černý, červený i zelený pepř z vlastního květináče

Pepř

Pepř patří mezi nejpoužívanější koření u nás. Důkazem toho je to, že na stole obvykle stojí ve společnosti soli. A i když pepř nepatří mezi drahé koření, můžete se pustit do jeho pěstování. Není to nic složitého. Pepř pochází původem z Indie, kde se pěstuje již více než tři tisíce let. Odtud se dostal do Evropy, kde se rychle stal velice oblíbeným kořením. A z Evropy se pepř rozšířil do celého světa.

Pepřovník je popínavá rostlina

Pepřovník může v ideálních podmínkách dosáhnout délky až 15 metrů. Nemusíte se ale bát, poroste vám i v domácích podmínkách, aniž by zahltil celý váš byt. Navíc vypadá velice dekorativně. Pepřovník nemá rád přímé slunce, ale miluje teplo – tam, kde se rozhodnete jej pěstovat, by teplota neměla poklesnout pod 18 °C. Půda i vzduch by měly být vlhké. Proto je vhodné zavlažování rozprašovačem.

Pepřovník

Pepřovník: Foto Pixabay

Pěstování pepřovníku

Nejprve si připravte půdní směs pro pěstování. Uděláte to tak, že smícháte dva díly rašeliny, jeden díl zeminy a jeden díl písku. Pepřovník zasaďte a od tohoto okamžiku jej musíte udržovat v neustálé vlhkosti. Substrát nesmí nikdy vyschnout. Od jara až do konce léta je vhodné rostlinu přihnojovat dvakrát do týdne. Jakmile pepřovník povyroste, je potřeba poskytnout mu nějakou oporu, kolem které se bude ovíjet a růst.

Různé druhy pepře

Možná si myslíte, že abyste získali různé barvy pepře, musíte si nasadit různé druhy rostlin. To ale není pravda. Barva kuliček pepře závisí na tom, jak zralé jsou. Bobulky určené ke sklizni jsou veliké 3 až 5 mm. Na začátku jsou zelené, poté červené. Pokud je necháte dozrát, získáte černou barvu pepře. V každé fázi zrání je můžete sklidit a ihned spařit vroucí vodou, poté nasušit. Zelený pepř má krátkou dobu trvanlivosti, proto se vyplatí sklízet až od červené barvy.

Pepř: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!