Kalina

Kalina vonná: první předzvěst jara

Kalina vonná: první předzvěst jara

Kalina vonná (Viburnum farreri) je pozoruhodná rostlina – kvete dříve, než se na ní objeví první zelené listy. Dosahuje výšky až tři metry a roste poměrně rychle. A její květy jsou nádherné! Ačkoli je tento okrasný keř původem z Číny, u nás se poměrně hojně pěstuje. Už v březnu se můžete těšit z jeho nádherných a nádherně voňavých květů. Tyto květy vykvétají jako jedny z prvních na jaře a pro mnohé jsou proto předzvěstí jara.

Nevinnost a čistota

Slovanské národy považují kalinu za jednu z nejdůležitějších rostlin. Zejména na Ukrajině a v Rusku jsou tyto rostliny oblíbené: dokonce jsou označovány jako národní rostlina. Bílý květ kaliny jsou v květomluvě znamením nevinnosti a čistoty, což je důvod, proč se tímto květem v minulosti zdobily nevěsty.

Kalina vonná

Kalina vonná: Zdroj obrázku Pixabay.com

Vonné květiny

A právě květy jsou také důvodem, proč je u nás tento keř tak oblíbený. Květy jsou nádherné: mají růžovou nebo růžovobílou barvu a trubkovitý tvar. Kolem šíří krásnou vůni. Navíc tento opadavý keř rozkvétá velmi bohatě. Květy jsou velmi nápadné, rostou až na koncích krátkých holých větviček: to protože vykvétají ještě před tím, než se na dřevě objeví první listy. Méně častěji se květy objevují také v listopadu či prosinci.

Nebezpečné plody kaliny

Jakmile květy odkvetou, objeví se plody jasně červené barvy. Také listy získají na podzim červenofialovou barvu, takže jsou potěchou oka. Plody ptákům nechutnají a pro lidi jsou jedovaté. Na to je potřeba myslet, pokud máte děti nebo domácí mazlíčky. Také kůra kaliny je jedovatá (i když v malém množství má léčebné účinky). Otrava se projevuje bolestí žaludku a střev. Avšak po uvaření už je možné tyto plody konzumovat – nejčastěji se z nich připravují marmelády.

Pěstování kaliny

Pro svůj okrasný keř vyberte nejlépe slunečné místo (vystačí si ale také v polostínu, kde ale méně kvete). Vyberte pro ni humózní a vlhkou půdu. Pěstování kaliny není nijak náročný a obvykle není nutné ji prořezávat. Pokud se vám prořezání ale hodí, proveďte to na jaře po odkvětu. Kalinu nemusíte chránit před mrazem, dobře totiž snáší teploty i do  -29 °C.

Pozn.: Některé druhy kaliny jsou stálezelené, těm se pak daří lépe na stinných a vlhkých místech.

Kalina: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *