Celer: zkuste si letos vypěstovat svůj vlastní! Přinášíme návod

Celer

Kořenový celer patří k základům v české kuchyni. Kromě toho, že jej můžeme použít do vývarů a základů nejrůznějších omáček, jej můžeme konzumovat také syrový. Stačí, když jej nastrouháte nebo nakrájíte na tenké plátky. Skvěle se hodí třeba k jablku nebo k mrkvi. Když si vypěstujete svůj vlastní celer, budete mít k dispozici též naťovou část, kterou můžete využít v nejrůznějších receptech, třeba do salátů či polévek.

Celer vyséváme brzy

Celer je zelenina, která má poměrně dlouhé vegetační období, proto je třeba si jej začít pěstovat už doma. Ideální načasování je od poloviny února do začátku března. Místnost, kde se rozhodnete mít svůj celer, by měla být teplotu od 20 do 22 °C a měla by být dobře osvětlená. Semínka i sazeničky zaléváme vždy vlažnou vodou (o teplotě 20 až 25 °C), protože příliš chladná voda by mohla způsobit gangrény kořene.

Celer

Foto: Pixabay

Celer je náročný na živiny

Vyhovět výše uvedeným podmínkám na pěstování není nijak náročné. Důležité je ale zajistit dostatek živin. Půda by měla být úrodná, humózní a bohatá na živiny. Protože je celer náročný na vlhkost, je třeba zvolit takovou půdu, která ji dokáže zadržet. Ideální je použít půdy speciálně pro pěstování kořenového celeru. Půda nesmí být podmáčená, protože pak vzniká hniloba. Ideální pH půdy pro celer je 6,5 – 7,5.

Výsev celeru

S výsevem začínáme už od poloviny února od začátku března. Semínka jemně zatlačíme do půdy, ale nezahrnujeme. Ke klíčení totiž potřebují přístup světla. Za dva až tři týdny je možné pozorovat, jak rostliny vzešly. Vyplatí se použít speciálně ošetřená semena, která jsou odolná vůči hnilobám, plísním a různý nemocem. Pokud chcete urychlit klíčení, můžete nádobu po výsevu přikrýt plastovým krytem nebo průhlednou fólií. Ty odstraníme ihned poté, co zpozorujeme první klíčící rostlinky.

Sazeničky celeru

Jakmile sazenice vzejdou, přeneseme celer do místnosti s teplotou od 15 do 18 °C. Staráme se o to, aby půda nikdy nevyschla. Rostliny, které budou mít dva až tři pravé listy, je třeba rozsadit tak, aby jejich rozestupy byly 5 x 5 cm. Když  má rostlina pět pravých listů, je možné ji vysadit do země. Rozhodně bychom ji ale neměli vystavovat mrazům, takže ven přemisťujeme až v druhé polovině května a na začátku června. Dodržujeme rozestupy 30 x 40 cm.

Celer a jeho pěstování a sklizeň

Pěstování celeru je hlavně o pravidelné zálivce. Snažíme se proto celeru dodávat vody tak, aby půda byla neustále vlhká a nikoli přemokřená. V tom nám může pomoci vrstva mulče, kterou pokryjeme záhon celeru. Mulč pomůže též kontrolovat růst plevele. Od konce léta až do prvních mrazů můžeme začít sklízet.

Zdroje info:

https://www.rynek-rolny.pl/artykul/jak-i-kiedy-siac-seler-korzeniowy-i-naciowy-wyjasniamy.html

https://poradnikogrodniczy.pl/seler.php

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!