Zahrada ani v únoru nespí aneb Půda, spící zeleň i budoucí úroda se již hlásí

nářadí

Přijde vám únor příliš chladný na jakoukoli práci na zahradě? Omyl! Věřte, že půda, spící zeleň i budoucí úroda už volají. Co je třeba udělat v únoru? Na co nezapomenout? A které nářadí si připravit a případně pořídit, neboť se bez něj neobejdete?

Pokud máte zahrádku či předzahrádku, tak jste zajisté nedočkaví a těšíte se na novou sezonu. Únor je měsícem, kdy už můžete začít s přípravami na příchod jara různou údržbou a kontrolou potřebného nářadí. Přestože je ještě stále zima a často se mohou vyskytovat srážky, jakmile vám to však počasí umožní, vyrazte do zahrady, i kdyby to mělo být jen na obhlídku a přemýšlení o tom, které práce jste loni už nestihli, a chtělo by je dotáhnout do konce.

Příprava půdy na novou sezonu

Například příprava půdy na novou sezonu, která je na konci podzimu či začátkem zimy v podobě přerývání záhonů, pletí, navážení vrstvy čerstvého organického hnojení. Přestože čerstvý koňský či kravský hnůj má díky tomu dostatek času na záhonu vyzrát, tak nyní už ho mít nebude. Pakliže nyní chcete přidat hnůj, pak se zaměřte na hnojiva už vyzrálá a průmyslová. Nicméně platí, že organická hnojiva jsou základ pro kvalitní půdu a pěstební podmínky.

Práce v únoru na zahradě

Pokud nemrzne, tak je třeba zalévat jehličnany a keře. Nemocné a staré dřeviny odstraňte i s kořeny. V únoru je ideální doba na nákup cibulovin a hlíz. Můžete rovněž připravit jámy na výsadbu okrasných stromů a keřů. Nezapomeňte rovněž zkontrolovat přezimující muškáty a jiné balkonové rostliny. Pakliže jste nestihli vysadit cibuloviny na podzim, je možné tak učinit nyní, a to ve dnech bez mrazů. Je dobré také zkontrolovat skalku a kvetoucí drobné cibuloviny, jako například čemeřice.

zahradničení

Foto: Pixabay

Nářadí, které je potřeba na každé zahradě

Druhy nářadí, které jsou třeba stále. Mezi takové rozhodně patří nože, nůžky i koš na zahradní odpad. Stejně tak i lopatka na vysazování, konvička na zalévání, kolík na vysazování, lopata, hrábě apod. Je tak vhodné udělat kontrolu stavu vašeho nářadí, zda vše máte. Případně můžete pořídit, abyste měli vše potřebné na jaře, kdy budou práce na zahradě v plném proudu.

Kromě toho nezapomeňte i na ochranné oblečení, rukavice, brýle a další doplňky, které vám práci na zahradě usnadní. Praktická je ochranná zástěra, která současně slouží i coby sběrný koš na ovoce ze stromů, nahradí tak vědro či proutěný koš.

Zdroj: ireceptar.cz, rostlinky.cz

Náhledové foto: Pixabay