Čas výsadby česneku se blíží: Vypěstujte zdravé velké kusy

Vlastní česnek ze zahrádky je dokonalý životabudič, který vám pomůže překonat kdejaké neduhy. Vypěstovat si ho není nijak složité. Jen je zapotřebí všechno dokonale načasovat a dodržet některé důležité kroky. Začít můžeme vhodným termínem výsadby, pokračovat výběrem správné odrůdy a mořením. Pojďme se tedy na jednotlivé aspekty podívat poněkud podrobněji.

Správné načasování jako základ

Tradičně se jako vhodný termín uvádějí Dušičky, respektive období těsně před nimi nebo po nich. Optimální je ale mít po ruce teploměr a vyčkávat. Teplota půdy totiž musí trvale klesnout pod 9 °C. V opačném případě bude česnek mnohem náchylnější k fuzáriové hnilobě, případně zasychání listů od špiček. Obecně platí, že je mnohem lepší vysadit česnek v prosinci než v září. Pokud to půda dovolí, skutečně se vyplatí počkat onu delší dobu. Česnek pak může jít do hloubky kolem pouhých 4 cm. Při dřívějších vysazováním musí jít klidně i dvojnásobně hluboko.

Foto: Pixabay

Odrůdy česneku

Vybírat lze z obrovského množství různých odrůd, přičemž hodně oblíbený je třeba šedobílý Lukan. Jedná se o raný kultivar, který se sklízí už kolem 10. července. Jde o nepaličák s poměrně ostrými stroužky. Skvrnitý paličák Jovan se sklízí později, a to okolo 25. července. Vyznačuje se velkými stroužky a poměrně ostrou vůní. Pokud chcete fialový paličák, pak se vyplatí Vekan. Ten je navíc rezistentní vůči mnohým virům. Zajímavý je i šedobílý paličák Blanin.

Foto: Pixabay

Dostatečně výživná půda

V podkladu musí být dostatečné množství humusu, vápna a také byste měli přihnojovat prostřednictvím sirnatých hnojiv. Při organickém hnojení pozor na přebytek dusíku. V takovém případě je česnek mnohem náchylnější pro napadání chorobami a škůdci. Jak česnek, tak i cibuloviny není dobré vysazovat na konkrétní místo v krátkých intervalech. Ty by měly být minimálně 4 až 5 let.  Česnek brzy zjara: Foto Radek Štěpán

Moření před výsadbou jako nezbytnost

Samozřejmě, najdou se pěstitelé, kteří česnek nemoří. Přesto budete mít jistotu. Optimální je mořit do suspenze po dobu nějakých 20 až 30 minut. Hned poté lze česnek vysazovat, případně je možné nechat česnek co nejrychleji uschnout a následně uskladnit pro pozdější výsadbu. Díky moření bude výnos větší a česnek odolnější. Hlavně je zapotřebí vysadit česnek do neinfikované půdy. Je-li v ní fuzárium, ani moření nic nezmůže. Proti háďátku zhoubnému nebo vlnovníku česnekovému by mělo stačit.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.