Čím se liší barvínkovec od barvínku. Květy mohou klamat…

Barvínek

Barvínek menší (Vinca minor), lidově zvaný brčál, asi se zahrádek důvěrně znáte. Ale co když v zahradnictví narazíte na téměř identicky kvetoucí rostlinu, která se ovšem neplazí, nýbrž své výhony vyhání do výšky? Pak půjde zcela jistě o barvínkovec růžový (Catharanthus roseus), zvaný také barvínkovec madagaskarský.

V našich podmínkách může dorůst výšky až 40 centimetrů, i když v pralesích Madagaskaru není problém narazit i na metrové exempláře. Nejde o všem o stínomilnou rostlinu, naopak – vyžaduje plné slunce, jinak nepokvete. A také přiměřenou zálivku. Je náchylný jak na přemokření, tak na přísušky. A třetí podmínka úspěchu? Vydatné hnojení, a to nejlépe každý týden. Stačí vzít hnojivo pro kvetoucí rostliny s dostatkem draslíku nebo oblíbenou zahradní směs.

Barvínkovec potěší i méně pečlivé pěstitele

Jinak má však barvínkovec jen samé výhody. Tak především kvete opravdu dlouho. První kvítky podobné barvínku se objeví už na konci května a poslední před prvními mrazíky. Radost vám tak bude dělat opravdu po celé léto a ještě dál.

Navíc má schopnost samočištění – zvadlé květy jednoduše samy opadají a vy se tak nemusíte vůbec o nic starat. Barvínkovec budete vypadat pěkně za každých okolností. Dekorativní jsou totiž i jeho lesklé tmavě zelené listy. A květy zase mohou hrát mnoha barvami: bílá, růžová, lila, purpurová, červená… A nechybí ani dvoubarevné odrůdy, stačí zapátrat v zahradnických specialitách.

Dbejte na propustnou půdu

A až budete barvínkovec sázet, přimíchejte do kvalitní zeminy pár hrstí písku. Bude propustnější a lépe ochrání kořeny před poškozením z nadměrné vlhkosti. Osobně doporučuji do květináče zapíchnout zavlažovací koule. Tak budete mít jistotu, že je vlhkost zeminy stále optimální. Přísušky totiž barvínkovce opravdu rády nemají – nejprve shazují poupata a často nakonec uhynou.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)