Dobarvovavé vřesy v obchodech: Žádná velká výhra

Jsou na tom stejně jako třeba modré orchideje nebo růžové kykatky – vypadají atraktivně, stojí hodně – a moc dlouho nevydrží. Pokud jste totiž v obchodě narazili třeba na modrý, zářivě žlutý nebo křiklavě červený vřes, pak rozhodně nemáte tu čest s dílem přírody, nýbrž s uměle dobarvovanými krasavci.

Poznáte je snadno. Vřes obecný (Calluna vulgaris) kvete sám o sobě zpravidla světle nebo tmavě růžově případně bíle. K nalezení jsou i nafialovělé kultivary nebo vřesy se žlutým olistěním a nenápadnými růžovými květy. Dalším spolehlivým poznávacím znamením je důkladná prohlídka. Pokud si takový dobarvovaný vřes dobře prohlédnete ze všech stran nebo rozhrnete jeho hustou část, pak na vás docela určitě „vykoukne“ původní zbarvení. Varovat by vás měla i cena. Dobarvované vřesy jsou samozřejmě dražší a to leckdy i dvojnásobně.

Vřesy jsou odolné, ale barvení jim nesvědčí

Pokud nastříkáte „nezávadnou“ barvou kykatku alias tillandsii, pak jste ji docela určitě právě zabili. Zalepíte totiž její citlivé trichomy, kterými přijímá vlhkost a do několika měsíců se definitivně odporoučí z tohoto světa. Naštěstí vřesy tak citlivé nejsou. Mnohé z nich jednoduše odrostou a později vykvetou svou přirozenou barvou (zpravidla bílou, ta se přestříkává nejlépe).

Ovšem ve 100% kondici také nebudou. Jejich růst se zpomalí a i při sázení budou vyžadovat důslednější péči. Dbejte zejména na zálivku – nikdy takové vřesy nenechte úplně vyschnout! V nádobách se jim pak bude dařit pouze po omezenou dobu, mnohem lepší službu jim uděláte výsadbou do volné půdy.

Zajímavý efekt vs. vysoká cena

V zásadě si tak zakoupíte rostlinu, o které si vůbec nebudete jistí, jak bude ve své přirozené formě vypadat, jak vykvete a jak se jí u vás bude vzhledem ke ztíženým startovacím podmínkám dařit. Bohužel zvláště dobarvované vřesy ze supermarketů trpí často i nevhodnými podmínkami – bývají buď přemokřené nebo naopak přesušené. Obojí je může v kombinaci s již zmíněným problematickým dobarvováním poznamenat tak, že během pár týdnů uhynou. Zvažte proto dobře, zda se vám takový nákup vyplatí

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)