Čas šípků: Získejte imunitu z přírody, využít je lze s minimální ztrátou vitamínu C

Šípky

O podpoře imunity slýcháme fakticky každý den. Nakupovat spousty různých preparátů by nebylo zrovna ideální záležitostí. Jednak byste se solidně práskli přes kapsu a jednak také mnohé z těchto medikamentů za moc nestojí. Ideální je vsadit na přírodní prostředky. Typické jsou v tomto ohledu ty plodiny, jež nyní zrají a nazrává čas k jejich sběru. Typické jsou třeba šípky. Ty dokážou mimo podporu imunity také zvýšit libido a soustředění. Mimo jiné obsahují spousty vitamínu C. Jak poznat zralé šípky? V čem jsou prospěšné a jak je zpracovat, aby přišly o minimální množství vitamínu C?

Rostou skoro všude

Samotný šípkový keř se řadí do čeledi růžovitých a jeho původ bychom hledali v Asii či zemích jižní Evropy. Miluje místa, kde rostliny bují zcela nespoutaně. Najdeme jej na okrajích lesů, na mezích či stráních a u plotů. Stačí jen. Vyrazit s nějakou nádobou nebo taškou.

Šípky

Šípky: Foto Pixabay

Jak poznat zralé šípky?

Vcelku jednoduše, vyznačují se sytě červenou barvou. Tradičně dozrávají na přelomu září a října. V pozdějším období jsou už jsou měkké a nepoužitelné.

Maximální konkurence rakytníku ve vitamínu C

Šípky obsahují spousty vitamínu C, skoro stejně jako rakytník. Mimo jiné obsahují také lykopen a také typ karotenu, který chrání imunitu podobně jako zmiňovaný vitamín C. Mimo jiné je v šípkách také silný antioxidant vitamín E a rutin zajišťující zdraví cév. Zapomenout nelze ani na vitamín B1 a železo. To transportuje po celém organismu kyslík.

Šípky

Šípky: Foto Pixabay

Šípky už předepisoval již Hippokrates

Šípky jsou ideální prevencí proti nachlazení. Pomohou i při křečových žilách a úlevě při krvácení dásní. Působí i protizánětlivě. Stimulují potenci a pečují také o nervovou soustavu. Ostatně o jejich blahodárných účincích se zmiňoval již samotný Hippokrates.

Důležité je zachování vitamínu C

Čerstvé šípky jsou naprosto ideální, nicméně většinou se konzumují v jiných podobách. Buď se vaří, nebo suší. Nejprve musíte čerstvé plody zbavit listí a stonků. Plody je zapotřebí naříznout a vyndat všechna semena. Obsahují různé třísloviny dráždící trávení. Směs takto nařezaných plodů vařte okolo 20 minut. Získáte skvělý základ pro marmeládu, omáčku, případně čaj. Vynikající jsou i takto nakrájené a následně usušené šípky.

Šípky: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.