Čapulka bahenní jako indikátor čisté vody

Čapulka bahenní

Už jste viděli přímo z kaluže vyrůstat malé žluté tvarově podivné kloboučky? Možná ano a nevěnovali jste jim fakticky žádnou pozornost. Aby ano, když v lese často roste spousta jiných hub, z nichž máme spousty užitku. Přesto není od věci pozastavit se u této drobné houbičky, která je vzhledově opravdu unikátní. Podívejme se tedy na to, kde roste, jak vypadá a jestliže z ní jiný než estetický užitek.

Jak vypadá čapulka bahenní?

Mitrula paludosa, jak je latinsky tato malá houbička označována, se řadí mezi saprotrofní vřeckovýtrusé houby. Vyznačuje se zejména svítivými žluto oranžovými čepičkami, které do jisté míry připomínají malé paličky. Tvar oněch kloboučků je nepravidelný, kyjovitý a maximální velikost čapulky bahenní se pohybuje okolo 3 centimetrů. Jde tedy o titěrnou, leč o to zajímavější a na pohled velmi netradiční houbu.

Čapulka bahenní

Foto: Zdeněk Pelda

Roste přímo z vody

Podívat se do přírody na čapulku bahenní můžete pouze na počátku léta, tedy nyní v období přelomu měsíců května a června. Vyrůstá jakoby přímo z kaluží. Ostatně je považována za bažinnou houbičku. Roste ovšem z větviček, jež jsou ve vodě většinou kompletně položené. Nejčastěji se s čapulkou bahenní setkáme ve stojatých mělčích vodách na okrajích vodních kanálů či rašelinišť. Ostatně funguje i jako indikátor čisté vody. Spíše roste ve vyšších polohách. Jakousi samozřejmostí je hlavně v přírodních rezervacích. Najít ji lze ale i mimo ně.

Podívejte se, ale nechejte být…

Čapulka bahenní je malá hezká houbička, která roste pro okrasu. Čistou vodu okolo ní asi pít nebudeme, nicméně i díky této funkcí má v přírodě své místo. U nás jde o ohroženou houbu, kterou samozřejmě nesbíráme. Je nejedlá a užitek bychom z ní prakticky žádný neměli. Pohled na ni ale stojí určitě v lese za to…

Náhledové foto: Zdeněk Pelda

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.