Výhody pěstování brugmansie na záhonku

Andělské trumpety alias brugmansie máme zapsané jako hrnkové rostliny, ovšem volný růst na vhodném místě jim svědčí mnohem víc. Na co se připravit a jaká dodržovat pravidla?

Brugmansie jsou příbuzné durmanům. Dokáží okouzlit nádhernými květy, kterými vás potěší i dvakrát do roka, pokud víte, jak na to. A jak je to tedy s tím pěstováním na záhoně?

Volně rostoucí brugmansie je větší a mohutnější

To je prostě fakt. Ani ten největší květináč jim neposkytne tolik místa k rozrůstání, díky němuž její kmínek sílí a mohutní. Pokud ho však chcete, musíte brugmansii pravidelně seřezávat. Sama od sebe nabere spíše podobu košatého keříku.

Od května až do zámrzu

Jakmile pomine nebezpečí posledních mrazíků, zasaďte brugmansii na slunné místo s kyprou půdou. Půda se při zálivce nesmí rozbahnit! Zasaďte a důsledně zalévejte – to bude mimochodem tahle kráska potřebovat po celou sezónu. Největším nepřítelem volně pěstované brugmansie je vítr. Takže pokud pro ni nemáte vhodné závětrné stanoviště, připravte si už dopředu jednoduchou konstrukci např. z latěk, potažených fólií, pod kterou se celá rostlina bez problémů vejde.

Za takovou péči se vám brugmansie brzy odmění. Bude větší, krásnější a pokvete hned dvakrát – na začátku léta a pak ještě v brzkém podzimu. Květy se rozvíjejí postupně, takže si jejich krásu budete užívat opravdu dlouho.

Odstraňujte staré květy i nevhodně rostoucí výhony

Nebojte se kdykoliv během sezóny brugmansii seříznout nebo odříznout výhon, mířící do středu koruny. O její vitalitu se nebojte – z rány vyteče mléčná tekutina, která však poškozené pletivo rychle obalí a ochrání.

A co s brugmansií na podzim? Vykopejte ji a přesaďte do velkého květináče – nevadí, když se vám nepovede přenést celý kořenový bal, rostlina rychle regeneruje. Uložte ji do tmavší místnosti s teplotou 12-14 °C, ošetřete proti sviluškám a mšicím a přiměřeně zalévejte. Shození listů nevadí, na jaře zase brugmansie ochotně obrazí.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)