Čajovou zahrádku můžete mít i u vašeho domu, které byliny využijete?

Máta

Pokud si rádi dopřejete bylinkové čaje, jistě víte, že jsou poměrně drahé. A to nemluvě o jejich kvalitě, která je diskutabilní. Přemýšleli jste někdy nad tím, že byste si své bylinky na čaj vypěstovali? A vytvořili tak svoji čajovou zahrádku? Pokud nemáte zahradu, bohatě si vystačíte s terasou nebo balkonem. 

Výhody pěstování vlastních bylinek na čaj

Největší ze všech výhod jistě je, že bylinky vypěstované doma na zahrádce obsahují všechny vitamíny, silice a léčivé složky, které obsahovat mají. U čajů, které koupíme v obchodě, se bohužel mnohdy stává, že obsahují pesticidy nebo kvůli nesprávnému sušení ztrácí svou léčivou sílu. 

Bylinky, které vysejeme na svou zahrádku, máme pro svou spotřebu, nikoli pro prodej, tudíž je můžeme pěstovat co nejpřirozeněji, bez jakýchkoli hnojiv a jiných prostředků pro podporu růstu. Další výhodou je, že si namícháte čaj dle vaší chuti, představ či možností. Jednoduše řečeno – na míru. A co je jistě příjemné, tak to, že ušetříte. I malý pytlík bylin ve zdravé výživě stojí poměrně dost. A navíc? Mnoho z nich využijete také v kuchyni. 

Bylinný čaj
Foto: Pixabay

Co vše můžeme využít pro přípravu čaje

Stačí se jen porozhlédnout a okamžitě můžeme mít koše plné bylin. A to především teď v květnu a dále. Využít můžete také dřeviny, jako je lípa, bříza, šípky, květ černého bezu, ale také jeho listy. Většinu z nich lze nasbírat během léta. Dále můžete na své zahrádce, na terase či na balkoně pěstovat mátu, měsíček, meduňku, levanduli, šalvěj, rozmarýn, jitrocel, heřmánek, kontryhel, fenykl a mnoho dalších. Oregano a tymián. Kopřivu si natrhejte nyní do konce května. Využít také můžete listy jahodníku, ostružin, malin a rybízu. Z ovoce si poté zkuste připravit pečený čaj na zimní období, který pokud obohatíte o skořici, příjemně vás prohřeje. 

Bezinky
Foto: Pixabay

Další rostliny a byliny na čaj

Například kopretina řimbaba, sléz, chrpa, třezalka, echinacea, zavinutka, mařinka a mnoho dalších. Mezi velmi oblíbené samozřejmě patří máta. Ta má skvělé účinky. Zmírňuje žaludeční křeče, nevolnosti, zklidňuje mysl a podporuje pročištění nosních dutin, pomáhá při nachlazení a můžeme ji využít na čaj, do letních limonád, ale také na maso. 

Meduňka je také velmi oblíbená bylinka, kterou lze využít na čaj. Její chuť připomíná citron a med dohromady, je výtečná. Při pravidelném popíjení uvolňuje napětí, pomáhá s usínáním a také pomáhá při žaludečních potížích.  

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4171855/, https://www.ceskestavby.cz/clanky/jake-bylinky-by-v-zahrade-nemely-chybet-262.html,

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)