Bramboříky: Králové zimy

Bramboříky

Rozkvétají, když ostatní rostliny spí a jejich původním domovem jižní lesy, kde je vlhko a chladno. Ano jsou to bramboříky, které můžete pěstovat i doma a které vám budou v zimě dělat velkou parádu.

Brambořík a pěstování

Pokojové bramboříky vyžadují při pěstování teplotu okolo 10-16 °C. Pokud je teplota vyšší např. v přetopených místnostech, jejich krása uvadá. Kromě vhodné teploty potřebují také spoustu rozptýleného světla, nikoliv přímého. Prospívá jím také vyšší vzdušná vlhkost. Co se týká zálivky, ideální je měkká dešťová voda. A jak brambořík zalévat? Zaléváme zespodu, nikde ne proudem vody, který by se dostal na hlízy a ty by pak začaly uhnívat. Bramboříky preferují mírně vlhký substrát. Může však mezi jednotlivými zálivkami mírně proschnout. Mírné zavadání listů totiž neškodí rostlině tolik jako přelití vodou. Během kvetení až do odkvětu přidáváme každé dva týdny tekuté hnojivo. Hnojivo použijte takové, jež je určeno pro pokojové rostliny. Tvorbu květů podpoříte ještě odstraňováním těch odkvetlých květů stejně jako žlutých listů.

Doba odpočinku

Během zimy a vánočních svátku vám bude brambořík dělat velkou parádu. Na sklonku zimy ale začne uvadat a nastává jeho čas k odpočinku. Hlízu proto necháme bez obav zaschnout. Potom ji vyjmeme z nádoby a uchováme na chladném a suchém místě do další sezóny. Pokud hlízy necháme v nádobě, většinou vyraší stejně, když nádobu umístíme na stinné místo a substrát bude přes léto spíše suchý.

Kdy rostlině dopřát nový substrát?

Tou nejlepší dobou, kdy bramboříku dopřát nový a výživný substrát, je zhruba polovina léta.  Odpočívající hlízu tak přesadíme do nové nádoby. Nádoba by však neměla být větší než ta předchozí, neboť bramboříky v příliš prostorném květináči kvetou méně. Nádobu do její poloviny zahrneme substrátem, který vytvoříme z listové zeminy, rašeliny, písku a humusu v poměru 3:1:1:1. Od poloviny léta začne hlíza znovu rašit.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.