Bojujte s hmyzem a pavouky – s pomocí rostlin!

Moucha

Hmyz i pavouci mohou být značně otravní. Hmyz patří mezi bezobratlé, typické je pro něj třídílné tělo (hlava, trup a zadeček), tři páry nohou, složené oči a pár tykadel. Ve většině případů se jedná o malé tvorečky (i když někteří brouci mohou být skutečně velcí). Většina hmyzu se živí mršinami, rostlinami nebo masem. Tělo pavouků je dvoudílné, tvoří jej hlavohruď a zadeček. Tím se liší od hmyzu. Co však mají společné je to, že je dokážou odradit některé rostliny.

Role hmyzu v přírodě

Hmyz je velmi užitečný. Pomáhá roznášet semínka rostlin, napomáhá jejich opylování, bojuje proti jiným druhům hmyzu, rozkládá a odstraňuje zbytky jídla, obohacuje půdu o živiny atd. Celá řada hmyzu ale může být nepříjemná nejenom svou přítomností, ale také tím, že nás mohou pobodat. Nevypadají hezky a někteří lidé se proto hmyzu bojí. Proto se jich snažíme zbavit, alespoň z našich obydlí.

Máta

Foto: Pixabay

Nesahejte po chemikáliích

Existuje celá řada chemikálií, které si dokážou poradit s hmyzem. Tyto druhy chemikálií mají za úkol jednak usmrtit jedince, jednak je také odradit, aby se další z jejich druhu k vašemu obydlí nepřibližovali. Tyto chemikálie ale mohou být zdraví nebezpečné a jejich použití byste měli zvážit tedy především tehdy, když ve vaší domácnosti žijí děti nebo domácí mazlíčky. Kdyby se takto silné chemikálie dostaly dětem do rukou, mohlo by to skončit velmi tragicky…

Hmyz

Foto: Pixabay

Síla přírody

Naštěstí existují rostliny, které svou vůní přirozeně hmyz odpuzují. Jedná se například o mátu. Její intenzívní vůně je lidem příjemná, celá řada hmyzu ji ale nenávidí. Mátu používáme v mnoha receptech a zejména v nápojích. Má také celou řadu prospěšných zdravotních účinků. Vystavit samotnou rostlinu v okně může některý hmyz odradit. Z máty si ale můžete připravit speciální odvar, který pak použijete jako repelent. Dejte tento odvar do láhve s rozprašovačem a postříkáme místa, kde se hmyz vyskytuje, popřípadě domečky hmyzu.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-posiadajac-ta-rosline-nie-bedziesz-miec-problemu-z-insektami,nId,4910015

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!