Jak se zbavit břečťanu na zahradě tak, aby se už nikdy nevrátil

Břečťan

Břečťan popínavý (Hedera helix) je leckde pěstován jako okrasná rostlina. Ovšem velmi snadno se může změnit i v úporný plevel. A jak si s jeho odstraněním poradit tak, aby se už nikdy nevrátil? Naučte se, jak se zbavit břečťanu.

I když břečťan vypadá krásně, může napáchat vážné škody. Chcete-li břečťan zničit, měli byste proto postupovat opravdu pečlivě.

Bez ruční práce to nepůjde

Nejdůležitějším nástrojem v boji proti břečťanu jsou zahradnické nůžky. A nezapomeňte si vzít i pár zahradních rukavic, kterými si ochráníte ruce. A jak postupovat? Nejdříve nastříhejte břečťan u země tak, abyste jej rozdělili na velké části. To výrazně usnadní jeho odstranění. Postupujte od okrajů ke středu.

Postupně vytrhávejte rostliny i s kořeny, dokud nevyčistíte celou oblast. Vsadit můžete i na herbicidy – nejúčinnější látkou na hubení břečťanu je glyfosát. Nastříkejte ho na břečťan, který chcete zabít, ale ujistěte se, že se glyfosát nedostane na jiné rostliny, aby je nepoškodil. Herbicidy bohužel patří mezi poměrně pomalu působící látky, proto je nutné je aplikovat každých 6 týdnů.

Břečťan

Foto: Pixabay

Nezapomeňte na dobrý mulč

Pro finální potlačení břečťanu použijte mulč. Stačí vyčištěné místo přikrýt několika centimetry mulče třeba z pilin a máte hotovo. Připravte se však na to, že během vegetačního období možná budete muset mulč vyměnit, aby fungoval opravdu tak, jak má.

Zlikvidovaný břečťan pak odneste mimo zahradu nebo spalte. Umí totiž zakořenit i z opravdu malých částí. A tomu je dobré se vyvarovat.

Zdroj: https://www-tonature-info.translate.goog/ua/kak-izbavitsya-ot-plyushha-na-ogorode.htm?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=wapp, https://www.zahradnictvi-flos.cz/nezadouci-dreviny-stop-100-ml-systemovy-selektivni-arboricid-a-herbicid.html, https://www.ceskestavby.cz/clanky/mnozi-po-nem-touzi-jini-ho-jiz-maji-dost-a-zbavit-se-prave-brectanu-opravdu-neni-snadne-28142.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)