Bohatá a chudá zároveň: představujeme sedmikrásku chudobku

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) je jednou z nejznámějších květin vůbec. Je velmi krásnou květinou z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) a nachází se hojně po celém území České republiky. Čaj vyrobený z listů sedmikrásky posiluje chuť k jídlu a metabolismus. Stimuluje trávení a může také zmírnit kašel. Díky svým diuretickým účinkům může sedmikráska pomáhat proti otokům nohou. Externě se používá také proti vyrážkám a ranám.

Sedmikráska

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak ji poznáme?

Tato malá bylinka je nápadná na každé louce, zahradě a podél cest, kde roste. Má totiž bílé okvětní lístky, které jsou poměrně početné a spolu se svým žlutým středem jsou v přírodě velice nápadné. Stonek květiny je tenký, listy pak jsou vejčitého tvaru a světle zelené barvy. Někdy jsou okvětní lístky zbarvené i dorůžova. Rostlina dosahuje výšky do dvaceti centimetrů. Rostlina se nachází po celé Evropě a ruské Asii. Kořen je trvalý a poněkud plazivý; stonky, tvrdé a jen velmi mírně rozvětvené.

Léčivé účinky sedmikrásky

Jako tonikum působí podobně jako květy heřmánku. Květy vytvářejí užitečnou infuzi pro zmírnění chronického kašle a pro problémy průdušek. Vařené s listy a stonky a slazené medem, dělají vynikající nápoj pro stejný účel. Navenek je použitelný jako krém na rány, modřiny, vředy a některá kožní onemocnění. Venkovští lidé dříve používali odvar čerstvé bylinky v pivu pro léčbu žloutenky.

Sedmikráska na talíři

Málokdo ví, že tyto drobné květy a listy jsou vhodné také k přímé konzumaci. Nemusíte si z nich připravovat čaj, stačí, když listy rostliny přimícháte do salátu a květy ho ozdobíte. Můžete je jíst syrové. Květy jsou natolik krásné, že je můžete přidat do jakéhokoli pokrmu jako ozdobu – velmi vhodné jsou například jako ozdoba různých dezertů. Ale můžete je přidat také do letních nápojů – pokud tedy nemáte alergii na pyl.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!