Tajemství rostliny Yucca Schidigera a jejích saponinů

Yucca Schidigera

Znáte rostlinu Yucca Schidigera? Poměrně obligátní otázka, na kterou ovšem většina lidí odpoví, že ne. A není se čemu divit, u nás se nepěstuje a informací o ní je jak v mnoha publikacích, tak i na internetu relativně poskrovnu. My se proto na tuto rostlinu nápadně připomínající palmu podíváme podrobněji v tomto článku. Zaměříme se nejenom na její zařazení, ale také na saponiny a všeobecně využití Yuccy Schidigery.

Pouštní perla

Přesně takto jde nazvat rostlinu Yucca Schidigera. Jedná se o kvetoucí, stálezelenou skoro palmu pocházející z rodu Agavaceae obsahujícího přibližně 35 až 40 druhů. Palmu svým vzhledem skutečně nápadně připomíná. Vždyť má typický krátký silný kmen a listy svým tvarem připomínají delší dýky, případně meč. Roste hlavně v oblastech pouští v jižní Nevadě, Kalifornii a Mexiku. Dokáže se dorůst velmi solidní výšky až 5 metrů. Typické jsou i její květy mající tvar zvonu. V noci překrásně sladce voní.

Yucca SchidigeraYucca Schidigera: Foto commons.wikimedia.org

Strom života

Rostlině Yucca Schidigera se skvěle daří na slunci, pozoruhodný je především fakt, že ani v horkém létě nepotřebuje vodu. Domorodci ji po dlouhá staletí uctívali a hovořili o ní jako o stromu života. Tradičně tito lidé dokázali využít kompletně celou rostlinu, a to buď pro její příznivé účinky, nebo pro běžný užitek. Z vláken juky se vyráběly látky, šily košile a byla i základem pro výrobu sandálů.

V jakých podobách se Yucca Schidigera konzumuje?

Domorodci ze surových listů rostliny vařili čaj a jedli ji v podstatě jako zeleninu. Tradičně se z listů připravoval salát, případně vařil vývar. Ze sušených semen vznikala mouka a kořeny obsahující spousty saponinů sloužily jako mýdlo. Aktuálně se z juky vyrábí prášek nebo extrakt.

Yucca SchidigeraYucca Schidigera: Foto reparexshop.cz

Pozitivních účinků rostliny je spousta

Yucca Schidigera obsahuje spousty pro lidský organismus významných látek, mezi které se řadí minerální látky, enzymy, stopové prvky, vitamíny, polyfenoly, chlorofyl a saponiny. Především zmíněné saponiny mají maximální antioxidační účinek. V organismu působí jako skvělé detoxikační činidlo odstraňující z těla škodlivé látky. Saponiny umí také snížit napětí na povrchu těla, pomoct při trávení žaludečních šťáv a působit proti usazeninám ve střevech. Vynikající je i fakt, že umí snížit množství cholesterolu v krvi.

Yucca Schidigera: Náhledové foto commons.wikimedia.org

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.