Léky proti bolesti se pro psy a kočky nehodí ani jako akutní pomoc

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Když náš chlupatý mazlíček trpí, málokdy se na to dokážeme jen nečinně dívat. Ale co si počít ve chvíli, kdy je to na veterinární kliniku daleko nebo dokonce nemáme v dosahu žádnou noční pohotovost?

Pokud nechcete svému psu nebo kočce ublížit ještě více, rozhodně se vyhněte návštěvě domácí lékárničky. Takže to, co pomůže vám, může zvířatům naopak uškodit. A u léků to platí dvojnásob!

Nebezpečný je ibuprofen i aspirin

Léky s ibuprofenem nebo paracetamolem se na první pohled zdají bezpečné, ve skutečnosti jde však v případě zvířat o vysoce toxické látky. I jedna dávka může způsobit smrt nebo trvale poškodit játra nebo ledviny, takže jediným východiskem bývá později jen utracení zvířete. Pro kočky je pak obzvláště nebezpečný i obyčejný aspirin. I kdybyste ho podle hmotnosti zvířete nadávkovali sebelépe, může ji ohrozit akutním krvácením do trávicího traktu, což opět bývá smrtelné.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nezáleží tedy na tom, jak moc se o své zvířátko bojíte. Pokud mu chcete opravdu pomoci, přenechte veškerou léčbu i úlevu od bolesti v rukou odborníků. Jinak mu můžete nenávratně ublížit.

Nebezpečná kastrace? Majitelé se někdy uchylují raději k antikoncepci

A ze stejného důvodů dochází doslova k ládování mazlíčků antikoncepčními přípravky. Svou roli v tom určitě hraje i špatná dostupnost na našem trhu, neboť hned za hranicemi jsou k dostání leckdy mnohem modernější preparáty.

Zapomínáme však na to, že syntetické hormony mohou v těle napáchat řadu škod – od poškození jater a ledvin až po nádory dělohy či vaječníků. Nezbytné jsou tedy pravidelné kontroly krve, což se s černým trhem prakticky vylučuje. Navíc se antikoncepce hodí jen pro krátkodobé řešení situace, mnohem bezpečnějším řešením je kastrace. Výjimek je jen pár a opět by je měl posoudit veterinární lékař.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)