Držíte dietu? Vsaďte na ovoce andělů

Papája

Se začátkem nového roku pochopitelně spousta lidí přechází na dietní režim. Není se čemu divit, jelikož vánoční svátky bývají z pohledu jídla vydatné. Do zdravého jídelníčku patří spousta různých potravin, nicméně s ovocem je třeba především v odpoledních a večerních hodinách šetřit. Pokud máme hledat některé z tropického ovoce, které se hodí při redukčních programech, vsadili bychom na papáju. Jak vlastně toto ovoce v obchodě vybírat? Co je charakteristické na jeho chuti? Proč je papája vhodná při dietě? Nepřestávejte číst, na tyto otázky vám odpovíme a přidáme ještě několik zajímavostí.

Skvělá sametová chuť

Když zralou papáju ochutnáte, doslova se vám rozplyne na jazyku. Její chuť je sladká. O vůni lze hovořit také, nicméně pro mnohé jde spíše o pach. Velmi důležité je především nechat plod dokonale dozrát. Tradičně se kupují zelené a doma postupně na světlém a také dostatečně teplém místě postupně dozrávají. Zralá papája se pozná podle žlutooranžového odstínu slupky. Když se plod rozřízne, je třeba vyjmout semena. Slupka se odřízne nožem a zůstávají plátky dužniny. Následně se nakrájí na podobné kousky jako meloun. Ostatně ten cukrový do jisté míry připomíná.

Papája

Proč se hodí při dietách?

Ovoce andělů, jak nazval papáju sám slavný objevitel Kryštof Kolumbus, obsahuje enzym nazvaný papain. Ten umí v lidském organismu efektivně napomoct ke štěpení bílkovin na aminokyseliny. Při přiměřené konzumaci umí podobně jako třeba ananas s nadváhou pomoct. Obsahuje také vitamín C, E a hned několik vitamínů z řady B, a to B1, B2, B5. Ochuzeni nezůstanete při snězení papáji ani o vápník a hořčík.

Papája

Tropický strom, ale i pokojová rostlina

Pěstování papáji v našich podmínkách v tradičním pojetí je samozřejmě nereálné. Carica papaya má svůj původ ve Střední Americe a potřebuje tradiční tropické vlhké podnebí. Tady vyroste až do výšky 10 metrů a dává spousty plodů. Ze semínka se dá vypěstovat i jako pokojovka, nicméně bude mnohem nižší a v plody můžete časem doufat také.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.