Baptisie – kráska z USA, která přiláká na vaši zahradu motýly

baptisia

Patří do čeledi bobovitých a do precizně střižených a geometricky uhlazených záhonů s trvalkami se příliš nehodí. Pokud však potřebujete porůst kus nepoužívaného plotu nebo chcete na svou zahradu vnést o něco větší rozmanitost, pak se vám baptisie jižní určitě zalíbí.

I když vypadá tak trochu obyčejně, dokáže na vaši zahradu přilákat mnohem půvabnější obyvatele – motýly. A dařit se jí bude skoro kdekoli.

Ideální rostlina do venkovních zahrad

Baptisie jižní (Baptisia australis) může dorůst až jednoho metru výšky. Jako první se u země objeví trojčetné modrozelené listy, později i květy podobné hrachoru, vyrůstající v nádherných vrcholových shlucích. Mají světle modrou barvu, takže dokáží vyniknout na pozadí tmavé zeleně nebo se samy stát nevšedním plátnem pro příchod pestrobarevně zbarvených letniček.

baptisia

 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak se o baptisii starat, aby byla stále krásná aneb pěstování a péče

Baptisie je odolná a a vytrvalá rostlina, které se bude dařit prakticky kdekoli. Nejvíce jí však vyhovuje lehká jemné písčitá nebo dokonce kamenitá půda. Měla by být stále mírně vlhká, ale popere se i s dočasnými přísušky. A pokud vám jde o množství květů, vysaďte ji tam, kde po většinu dne svítí sluníčko

Jakmile dokvete, sestřihněte ji. Jedině tak si udrží krásný, kompaktní vzhled až do konce sezóny. A pokud na nějaké květy zapomenete, připravte se na to, že se místo nich brzy utvoří černé lusky. Baptisie jižní (Baptisia australis) se ochotně množí ze semen, takže je seberte a následujícího jara svěřte zemi – nejlépe někdy v dubnu. O stávající kulturu baptisií se však bát nemusíte. Bez jakéhokoliv zakrytí odolá i mrazům do – 40 °C. Na jaře tedy opět obrazí v plné síle.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)