Jak na výsev letního hlávkového salátu

Hlávkový salát

Hlávkový salát je jedním z nejčastějších typů salátu, které pěstujeme. Podle pěstování jej také rozdělujeme do několika různých skupin: můžeme se setkat se salátem raným či letním, se salátem určeným pro výsadbu ve sklenících, vyhřívaných sklenících nebo venkovním salátem a podobně. Pokud si tedy vybíráte salát pro letní výsev, vždy je lepší koupit takový salát, který je k letnímu výsevu určen (je to uvedeno na obalu semínek). Letní hlávkový salát je totiž méně náchylný k suchým letním podmínkám. Pěstování není nijak složité, jen je potřeba splnit několik podmínek.

Substrát

Před samotným pěstováním salátu je potřeba předem připravit půdu. Ideální jsou lehčí půdy, dobře propracované, které dobře propouští. Měly by také mít dostatek živin. Pro zvýšení úrody můžete do půdy v rámci její přípravy na pěstování salátu zapravit asi 3-5 kg kompostu na m2, dále je vhodná dávka vápence v množství 3 g na m2 a 1,8 P2O5/m2 a 14g K2O/ m2. Pokud byste se rozhodli přidávat hnojiva, dejte si pozor na příliš vysoký obsah dusíku, který způsobí hromadění nebezpečných dusičnanů v listech salátu.

Hlávkový salát

Salát: Zdroj obrázku Pixabay.com

Výsev salátu

Semena vyséváme mělce do řádků nebo je můžeme vysévat po špetkách, a to ve sponu 25×25 až 30×30 cm. Rostliny po vzejití vyjednotíme – protrhané sazeničky můžete vysadit na jiné místo na zahrádce. Ihned po výsevu je potřeba důkladné zalití a pak zaléváme podle potřeby. Půda by neměla být příliš mokrá, ke kořenům by měl mít přístup vzduch, takže ji můžete jen vlhčit.

Sklizeň

Hlávkový salát sklízíme za 10 až 11 týdnů po zasetí (listový salát je připraven ke sklizni již po 7 týdnech). Sklízíme jej celý, jakmile vyroste do požadované velikosti, avšak dříve, než vykvete. Dnes se prodávají již takové odrůdy salátů, které jsou odolné vůči květu.

Hlávkový salát: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!