Klanopraška vaši zahradu zkrášlí a nabídne i léčivé účinky

U schizandry čínské (Schisandra chinensis) bývají vyzdvihovány především léčivé vlastnosti, ale neměli bychom zapomínat ani na její okrasnou funkci. Dlouhé hrozny červených plodů zahradu ozdobí a jako liána dokáže porůst skoro cokoli – od plotu až po zahradní pergolu.

V našich zahradách můžete kromě klanoprašky čínské najít i druh Schisandra rubiflora. Je atraktivnější, ovšem také náročnější a léčivými vlastnostmi se chlubit nemůže. Takže při nákupu pozor – není klanopraška jako klanopraška.

Rostlina, která se snadno přizpůsobí i vaší zahradě

Ve své domovině musí klanopraška čelit podobných podmínkám, jaké jí můžeme nabídnout u nás. Přežije teplotní poklesy až na -35 stupňů Celsia, a i když může zčásti namrznout, na jaře vždycky zregeneruje.

Je to rychle rostoucí liána, která svými dlouhými, pružnými stonky a tmavě zeleně zbarvenými oválnými listy dokáže pokrýt i opravdu velké plochy. Kvete poměrně nenápadnými bílými kvítky s nachovým střede. S. Rubiflora se pak může chlubit mnohem atraktivnějším nachovým květenstvím větší velikosti.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak ji zakoupit a pěstovat

Bývá k vidění leckdy i v menší supermarketech, přesto buďte při nákupu opatrní, vyhněte se prostokořenným sazenicím, které se jen špatně zakořeňují. Dbejte, aby listy vypadaly zdravě bez známek ovadnutí nebo žloutnutí. Na to je klanopraška opravdu citlivá

Při pěstování potřebuje dostatečnou vlhkost, ovšem zároveň i dobrou drenáž. Nesnáší totiž přemokření. Prospěje jí velké množství humusu v půdě, stejně jako pravidelné přihnojování. A chcete-li hodně plodů, musíte jí dopřát teplé a slunné pozice. V zimě jí pak vadí hlavně silný vítr.

A jak je to s plodností? První tři roky nečekejte plody vůbec. Později vás potěší až pět kilogramů plodů z jedné jediné rostliny. Ovšem na zahradě jich kvůli optimální plodnosti budete potřebovat víc. A nezapomeňte ani na pravidelný jarní řez.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)