Amarylis po odkvětu: návod, co byste nyní měli dělat

Amarylis

Amarylis je rostlina, která se pyšní zejména svými obrovskými květy, které se tvoří na vysokém vzpřímeném stonku. Výhodou této rostliny je to, že vykvétá v zimě, kdy spousta ostatních rostlin nekvetou a jsou v období klidu. V únoru ale období kvetení končí a každý zahradník přemýšlí, co teď s rostlinou. Správná péče o odkvetlý amarylis je důležitá, aby vám příští rok rostlina zase vykvetla.

Co s odkvetlou rostlinou?

Pokud bychom rostlinu ponechali svému osudu, byli bychom svědky toho, jak její stonek postupně klesá. To ale rostlinu zbytečně vysiluje, nemluvě o tom, že to může přilákat různé škůdce a nemoci. Proto je vhodné odkvetlý stvol po odkvětu odřezat. Listy však ponechte. V tuto chvíli je dobré rostlinu přihnojovat a zalévat podle potřeby. Hnojení bude vydatné a budete je opakovat až do konce srpna.

Amarylis

Foto: Pixabay

Proč je hnojení důležité?

I když by se mohlo zdát, že rostlina přechází do období klidu, kde u většiny jiných rostlin postupujeme tak, že hnojení omezíme, amarylis je výjimkou. Hnojení potřebuje k tomu, aby si cibule rostliny vytvořila dostatečné množství látek, které následně vytvoří nový květ. Hnojíme tedy proto, abychom cibuli rostliny posílili. Listy je důležité ponechat.

Vegetační klid rostliny

Na začátku září cibuli vyjměte z květináče. Teprve teď je čas odřezat z ní listy a odstranit zeminu. Buďte ale velmi opatrní, abyste nepoškodili kořeny. Po dobu dvou až tří měsíců skladujeme cibule při teplotě 12 až 16 °C. Takové podmínky jsou důležité proto, aby vám amarylis vykvetl. Během tohoto období klidu se v cibuli vytváří zárodky budoucích květů. Pokud by byla teplota nižší, zárodky by se tvořit vůbec nezačaly. Při vyšších teplotách se proces zastaví. Po dvou až třech měsících můžete cibulku vysadit do nové zeminy.

Zdroj: https://dvojka.rozhlas.cz/co-s-odkvetlym-amarylisem-7517776

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!