Domácí pěstování žampionů: Ze sadby až na talíř

Žampiony

Milujete houby a rádi byste si je vypěstovali doma? Samozřejmě můžete, alternativ je dnes poměrně hodně. Tu nejjednodušší představuje zakoupení sadby žampionů. Ta vyjde zhruba na 150 korun a může zaplodit klidně i v několika vlnách. Záleží samozřejmě na konkrétním provedení sadby a také na tom, jak se o ni budete starat. Hodně důležitý bude především přísun vody. Vždyť té houby obsahují přes 90 %. Pojďme se tedy na pěstování žampionů v sadbě podívat podrobněji s tím, že nabídneme jejich cestu ze sadby až na talíř.

Sadbu pečlivě vybírejte

Ne každá sadba žampionů musí být nezbytně kvalitní. Stojí-li před kamennou prodejnou nebo na skladě dlouhou dobu, může proschnout a vše je pryč. Pak už ji neoživí ani velmi intenzivní prolévání vodou. Určitě ji poznáte již v momentu, kdy si ji poprvé prohlédnete. Suchou sadbu nebrat. Také si zkontrolujte, zdali se skládá jak se samotné zeminy, tak i z naočkovaného podkladu, na který se pak zemina sype.

ŽampionyŽampiony v sadbě: Foto Radek Štěpán

Řádné promíchání obou součástí a zakrytí igelitem

Určitě je třeba zbavit samotný naočkovaný podklad igelitu z horní části a pořádně jej narušit. U kvalitní sadby se objeví bílá místa, která značí dostatečné prorostení sadby myceliem hub. Samozřejmě budou patrné i stopy po slámě. Po narušení povrchu podkladu už můžete přisypat samotnou rašelinu, která je součástí balení. Nezapomeňte kostku dokonale zalít a opatřit igelitem. Ten bude lépe držet vlhkost uvnitř.

ŽampionyDomácí žampiony: Foto Radek Štěpán

Neustále rošení je nezbytné

Jednoznačně, bez dostatečné vláhy se prostě neobejdete. Ideální je rosit každé ráno a každý večer povrch samotné sadby a trochu stříknout i na igelit, který sadbu zakrývá. Budete tak mít jistotu, že vláha v sadbě vydrží dlouho a ta neproschne. Houby by se měly začít objevovat zhruba po jednom až dvou týdnech. Co se týká rošení, je nutné ho neustále opakovat. Když už budou žampiony vzrostlé, jen je jemně vykruťte a vytáhněte ven.

SmaženiceSmaženice ze žampionů: Foto Radek Štěpán

Čerstvé přímo na pánev nebo gril

Ideální záležitost, my jsme zkusili obojí. Grilované žampiony jsou vynikající. Optimální je žampiony nakrájet a následně po ugrilování namočit do směsi koření. Jinak jsme vyzkoušeli i klasickou smaženici. S domácími vejci a cibulí ze zahrádky byla výborné.

Zdroje info: Vlastní pěstitelské zkušenosti autora

Žampiony v sadbě: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.