6 rad pro správnou balkónovou výsadbu – díky těmto trikům od zkušených zahradníků nikdy nešlápnete vedle

Muškáty

Nádherně rozkvetlý balkon je tou nejkrásnější ozdobou každého domu. Jaké zásady tedy dodržovat, aby byl opravdu krásný a všechny návštěvy a kolemjdoucí ho vždy zaručeně obdivovali? Načerpejte inspiraci z těchto triků.

Rada pro rozkvetlý balkon č. 1: sounáležitost

Druhy vysazeny v jedné nádobě musí mít stejné nebo alespoň velmi podobné nároky na světlo, vláhu i živiny. Například Osteospermum alias paprskovka, africký heřmánek, kapská kopretina nebo modroočko druh (latinsky jde o Osteospermum ecklonis) si bude skvěle rozumět třeba s muškáty a lobelkami.

Rada pro rozkvetlý balkon č. 2: správná velikost

Nepřeceňte velikost nádoby. Příliš hustě vysazené letničky nikdy neporostou do krásy.

Důležitá je i hloubka nádoby. Závisí na ní množství substrátu, a tedy i volba druhů podle jejich kořenového systému. Velmi málo substrátu potřebují jen nejrůznější rozchodníky, mavuň červená, slaměnky nebo čistec vlasatý.

Foto: Pixabay

Rada pro rozkvetlý balkon č. 3: perfektní vzhled

Do širokých nádob můžete rostliny vysazovat ve dvou řadách. Ty vpředu však umístěte vždy do mezery mezi dvěma zadními rostlinami. Nezapomeňte na mezery mezi rostlinami. Jejich velikost přizpůsobte konečné velikosti jednotlivých druhů, aby později mohutnější rostliny neutlačovaly ty méně vzrostlé pozor si dejte například na různé druhy muškátů na trhu najdete např.:

  • pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum),
  • pelargonie páskaté (Pelargonium zonale),
  • pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum)
  • nebo pelargonie velkokvěté (Pelargonium grandiflorum)

Vyšší květiny krásně doplní například levandule lékařská (Lavandula angustifolia) což je velmi aromatická a léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Znát ji můžete i pod jmény levandule klasnatá nebo levandule úzkolistá. A pěstovat lze i křížence lavandula x intermedia (lavandin, levandule prostřední).

Rada pro rozkvetlý balkon č. 4: důraz na estetiku

Souměrnost zda barevnost výsadby je již na vkusu každého pěstitele. Pokud máte rádi spíše harmonii než kontrast, pořiďte si květiny v podobných barvách – tón v tónu. Balkon skvěle ozvláštní také popínavé rostliny. Mezi popínavky vhodné do polostínu patří například akébie pětičetná (Akebia quinata), thunbergie (Thunbergia) nebo plamének horský (Clematis montana).

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/15-nejhezcich-balkonovych-rostlin-do-truhliku-inspirujte-se

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)