Akébie: popínavá rostlina s jedlými plody

Akébie

Pokud hledáte popínavou rostlinu, která je odolná, rychle roste a bude se vám pnout po pergole nebo jiné opoře, pak se akébie nabízí jako vhodné řešení. Jedná se o poměrně málo známou liánu, která má ještě dvě další skryté výhody. Ta první je, že produkuje příjemně vonící květy a z nich jedlé plody, a ta druhá je, že pomáhá vysoušet zdivo. Díky ní se tak můžete zbavit plísní na některých místech. Za rok dorůstá až o dva metry.

Akébie čili čokoládové víno

Právě čokoládové víno je druhý název rostliny, která může dorůst do výšky až deset metrů. Listy rostliny jsou tmavě zelené a pětičetné. Květy se objevují v květnu společně s rašícími listy. Barva květů je tmavě fialová a jejich vůně je omamná. Objevují se v malých převislých hroznech. Samičí květy jsou několikanásobně větší než samčí květy. Květy svou vůní připomínají vanilku. Plody můžete začít sklízet v září. Jejich barva je fialově zelená, délka 10 cm a zhruba 3 cm šířka. Svým tvarem tedy tak trochu připomínají okurky. Plody jsou jedlé, takže si na nich bez obav můžete pochutnat.

Akébie

Akébie: Foto Commons.wikimedia.org

Nenáročné pěstování

Akébie poroste v téměř jakékoli půdě, je poměrně nenáročná. Snese i sucho, přímé slunce či polostín. Mladé rostliny je ale dobré chránit před mrazem. Rostlinu můžete množit ze semen nebo řízky. Umístěte ji zejména k východním nebo severním stěnám, zdem, pergolám – ke svému růstu vyžaduje oporu. Zavedené rostliny odebírají hodně vody z půdy, proto je vhodné je umístit tam, kde potřebujete vysušit vlhké základy zdí. Rostlinu nemusíte prořezávat a není náchylná na škůdce ani choroby.

Součástí tradiční čínské medicíny

Tato rostlina pochází původem z oblasti Číny a Japonska. Právě tady se tradičně používá jako lék – a to jak stonek, tak i výhony, kořeny a plody. Využívají se například proti zánětům, mají antivirové a antibakteriální a analgetické vlastnosti, tlumí horečku, podporují pocení. Své využití mají také při zánětu močových cest, ke snížení otoků, ale také pro zklidnění žaludku a při menstruačních obtížích.

Konzumace ovoce

Plody akébie jsou velmi oblíbené pro svou nasládlou dužinu. Vhodnou kombinací jim je citronová šťáva. Oplodí akébie má nahořklou chuť a využívá se ke smažení – podává se jako příloha. Mladé výhonky se přidávají do salátů, z listů si můžete uvařit čaj.

Akébie: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!