Ochrana stromů před zvěří – pořiďte takovou, které vám pomůže i v létě

Zimní období je pro ovocné stromy zpravidla velmi náročné a to nejenom kvůli nízkým teplotám. Zajíci, jeleni nebo drobní hlodavci si totiž s oblibou pochutnávají na jejich kůře, čímž zejména mladé stromky mnohdy nenávratně poškozují.

Problém znamená především dlouhá zima s množstvím sněhu, který nutí zvířata hledat alternativní zdroje potravy mimo jejich přirozené prostředí. Obzvláště jim chutnají mladé jabloně a třešně. A letos to navíc podle mnoha znaků vypadá, že se skutečně máme „na co těšit.“

Plastové kryty jako nejčastější řešení

Možná také stále ještě používáte staré pletivo, ovšem moderní doba přeje plastům. Mají totiž podle všeho celou řadu výhod. Ale musí jít samozřejmě o plast odolný proti UV záření. Dobře vybrané modely jsou navrženy tak, aby nenarušovaly přirozený růst stromů. Nijak také neomezují jejich přístup ke světlu, vodě apod.

Višně - strom

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ale nechrání jen před zvěří, stejně dobře vám pomohou i s přehřátím, mrazy či dokonce i před silným větrem. Kryty mohou mít mnoho podob. K dispozici jsou pásy, spirály, samonapínací rukávy apod. Instalace se u jednotlivých modelů mírně liší, v žádném případě však nejde o nic složitého.

Nejenom jako ochrana před zvěří

A jaké další funkce tito šikovní pomocníci zastanou? Tady je několik z nich:

  • Ochrání mladé stromky před prudkým sluncem i nebezpečně nízkými teplotami.
  • Kmeny zaštítí před větrem a krupobitím.
  • Mohou působit jako bariéra proti vniknutí nejrůznějších chemikálií.
  • Vydrží několik let.
  • Tvarují se společně s růstem stromu. Nevyvíjí na něj tlak a nepoškozují ho.
  • Jsou levné.
  • Stromek mohou i podepřít.
  • Chrání před mechanickým poškozením, například před sekačkou na trávu

Určitě se tak o jejich pořízení vyplatí popřemýšlet s předstihem. Nebo dáváte raději přednost starému dobrému pletivu případně jiným „lidovým“ ochranám?

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)