Africký heřmánek a jeho množení řízkováním

Africký heřmánek

Africký heřmánek (Gatsania) je nádherná rostlina, která může rozzářit nejednu zahrádku. Pokud máte již zavedené rostliny, nebo znáte někoho, kdo je pěstuje, můžete je využít pro rozšíření množství těchto květů. Ideální je množit tyto květiny řízkováním, což je asi nejrychlejší metoda, kterou můžete použít. Ideální čas k odebírání řízků nastává ideální čas pro odebírání řízků: udělejte to z nejbujnějšího keře a nejlépe uprostřed až na konci léta.

Odebírání řízků

K odebírání řízků používejte vždy ostrý nůž. Pokud jste s ním již na zahradě pracovali, je dobré jej desinfikovat, abyste si případně neroznesli choroby rostlin po celé zahradě. Odřízněte postraní výhonky na základně. Spodní část zabořte do úrodné půdy. Ta by měla být v hluboké nádobě s drenáží a měla by být dostatečně lehká a prodyšná. Přikryjte je lehkou a průhlednou lahví. Nezapomínejte ale na pravidelné větrání a zálivku svých řízků.

Africký heřmánek

Foto: Pixabay

Řízky v zimě

Až do prvních mrazíků vydrží nádoba s řízky venku na zahradě, nicméně pokud máte obavy o jejich zdraví (nebo z rozmarů počasí). Před prvními mrazy je ale přeneste do světlé místnosti s teplotou kolem 10 °C. Tato místnost nesmí být příliš vlhká a je nutné v ní pravidelně větrat, aby nedošlo k hnilobě. Africký heřmánek je náchylný například na šedou hnilobu. Jakmile odhalíte první známky tohoto onemocnění, není třeba panikařit. Pokud se jedná o rané stádium onemocnění, můžete řízky ošetřit fungicidem.

Výsadba řízků

Na jaře, jakmile pomine nebezpečí mrazu si připravte pro svůj africký heřmánek místo na zahradě. Jednotlivé řízky vysazujeme ve vzdálenosti asi 30 cm od sebe. V případě příliš husté výsadby opět hrozí nebezpečí vzniku různých chorob – zejména již zmiňované hniloby. Zalévejte podle potřeby – pozor na přelití, ale půda by měla být neustále vlhká. Asi za 14 dní můžete přidat poprvé komplexní hnojivo pro kvetení, poté s hnojením pokračujte každých 20 dní.

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2020/08/09/razmnozhenie-gacanii-cherenkami/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!