Jak prát kašmír? Tři triky pro neustále dokonalý vzhled a bonus navíc, díky němuž zachráníte i sražený kašmírový svetr

bylinky pomáhají na lupy

Pořídili jste si nový kašmírový svetr, kabát nebo třeba kalhoty? Pak je rozhodně nesmíte dávat do pračky, kde by se mohly poškodit, vytahat nebo vyblednout. A jak je tedy prát? Nebojte se, námi ověřené způsoby praní kašmíru jsou extrémně jednoduché a zvládne je úplně každý.

Když praní, tak jedině v ruce

Jak prát kašmír? Pamatujte, že kašmír patří mezi velmi jemné tkaniny! Jakékoliv výraznější tření, mnutí a natahování ho zničí! Nemůže ho tedy vložit do pračky ani na jemný program. Výjimku mají kousky, na kterých to výrobce vysloveně doporučuje, pak můžete program v pračce určený k šetrnému praní vlny a lnu bez obav použít.

Foto: Pixabay

Studená voda, ruční práce a ručník

Své kašmírové oblečení vždy perte v ruce ve vodě, která není teplejší než 20 °C. Příliš ho nemněte ani nenatahujte a myslete na to, že delší namočení může způsobit blednutí barev. Použijte aviváž nebo jemný dětský šampon a na závěr jen lehce vyždímaný svetr nechte uschnout na ručníku. Nevytahá se tak.

Sražený kašmírový svetr zachrání mléko

Sražené oblečení nejdříve vyperte ve studené vodě s přídavkem jemného šamponu (nejlépe toho, určeného pro děti). Po důkladném opláchnutí, kdy svetr nebo jiné oblečení vložíte do vany se studenou vodou a několik minut s ním kroužíte, přidejte do vody, do níž svetr znovu namočíte, 100 ml mléka. Oblečení v této lázni nechte odpočívat asi 3 hodiny. Po uplynutí této doby je vše připraveno k opětovnému natažení. Nejdříve tedy látku důkladně opláchněte, abyste ji zbavili nepříjemného zápachu. Poté ji jemně natahujte v prstech a pokuste se svetru dodat ztracený tvar. Nakonec ho nechte uschnout na ručníku.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://lelum.pl/jak-prac-kaszmir/, https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/jak-prac-kaszmir

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)