svetr-zena-tvar

Jak prát kašmír? Tři triky pro neustále dokonalý vzhled a bonus navíc, díky němuž zachráníte i sražený kašmírový svetr

Pořídili jste si nový kašmírový svetr, kabát nebo třeba kalhoty? Pak je rozhodně nesmíte dávat do pračky, kde by se mohly poškodit, vytahat nebo vyblednout. A jak je tedy prát? Nebojte se, námi ověřené způsoby praní kašmíru jsou extrémně jednoduché a zvládne je úplně každý.

Když praní, tak jedině v ruce

Jak prát kašmír? Pamatujte, že kašmír patří mezi velmi jemné tkaniny! Jakékoliv výraznější tření, mnutí a natahování ho zničí! Nemůže ho tedy vložit do pračky ani na jemný program. Výjimku mají kousky, na kterých to výrobce vysloveně doporučuje, pak můžete program v pračce určený k šetrnému praní vlny a lnu bez obav použít.

Foto: Pixabay

Studená voda, ruční práce a ručník

Své kašmírové oblečení vždy perte v ruce ve vodě, která není teplejší než 20 °C. Příliš ho nemněte ani nenatahujte a myslete na to, že delší namočení může způsobit blednutí barev. Použijte aviváž nebo jemný dětský šampon a na závěr jen lehce vyždímaný svetr nechte uschnout na ručníku. Nevytahá se tak.

Sražený kašmírový svetr zachrání mléko

Sražené oblečení nejdříve vyperte ve studené vodě s přídavkem jemného šamponu (nejlépe toho, určeného pro děti). Po důkladném opláchnutí, kdy svetr nebo jiné oblečení vložíte do vany se studenou vodou a několik minut s ním kroužíte, přidejte do vody, do níž svetr znovu namočíte, 100 ml mléka. Oblečení v této lázni nechte odpočívat asi 3 hodiny. Po uplynutí této doby je vše připraveno k opětovnému natažení. Nejdříve tedy látku důkladně opláchněte, abyste ji zbavili nepříjemného zápachu. Poté ji jemně natahujte v prstech a pokuste se svetru dodat ztracený tvar. Nakonec ho nechte uschnout na ručníku.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://lelum.pl/jak-prac-kaszmir/, https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/jak-prac-kaszmir

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

1 komentář

  1. Hana Svobodová Odpovědět

    Mám více svetrů ze 100% kašmíru a peru je zásadně v pračce, program na vlnu a pouze ve studené vodě s tekutým přípravkem na vlnu. Svetry jsou stále stejné, neoprané a ani jeden se mi nesrazil. Srážení vlny způsobuje jakákoliv i minimální změna teploty vody. V pračce se i dokonale vymáchají, což se při ručním praní nikdy stoprocentně nepodaří. Aviváž je na změkčení, ale hlavně proti tvoření statické elektřiny. Pro mě by aviváž nemusela vůbec vonět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *