Aby vyřezaná dýně déle vydržela: pomůže obyčejný ocet

Dýně

Ať už vyřezaná dýně nebo ta vcelku, obě mohou posloužit jako krásné podzimní dekorace. Zatímco dýně vcelku při vhodné teplotě vydrží poměrně dlouho, vyřezávaná začne vadnou už za dva až tři dny. Za týden už může být po parádě. Platí, že čím nižší je teplota, tím déle dýně vydrží. Pokud dovnitř vložíte světýlko, které vydává teplo, bude proces zkázy ještě rychlejší. Vhodná jsou proto LED světla, která se dají koupit i na baterie.

Životnost dýně

Neporušená dýně, která je skladována v chladu a temnu bez větší vlhkosti vydrží klidně i tři měsíce. Ta vyřezaná je na tom o poznání hůře. Stačí jediný týden, a už není hezká, jako dřív. Zde je několik jednoduchých rad, jak můžete prodloužit životnost své dýně:

  • Udržujte ji od zdroje tepla nebo přímého slunce (svíčky dovnitř proto nepatří).
  • Omyjte dýni před vyřezáváním.
  • Snažte se zachovat na dýni co největší část neporušeného stonku.
  • Snažte se odstranit všechny vnitřnosti dýně.
  • Všechny řezné rány potřete vazelínou, ta totiž zabraňuje ztrátě vlhkosti.
  • Dýni zevnitř i zvenčí postříkejte dezinfekčním prostředkem proti plísních. Po 20 minutách jej setřete.

Dýně

Foto: Pexels

Přípravek na prodloužení životnosti dýně

Pomoci si můžete také domácím prostředkem na dýně. Je velice levný a přitom velmi účinný. Stačí, když do dřezu nebo nějaké velké nádoby napustíte cca 4 litry vody. Ta by měla být studená, protože teplá voda by mohla urychlit proces rozkladu dýně. Do vody vmíchejte asi 250 ml bílého octa (nikoli jablečného). Do této směsi dejte dýni. Měkkým a čistým hadříkem (nesmí být abrazivní, aby nepoškodil povrch dýně) omývejte plod ze všech stran. V roztoku nechte dýni asi 5 až 7 minut. Poté vyjměte a důkladně osušte (opět: vlhkost napomáhá procesu rozkladu). Toto lze použít na dýni vcelku, nebo již nařezanou (v tom případě důkladně myjeme též vnitřek dýně a jsme velmi opatrní).

Ocet je dezinfekční prostředek

Proč ocet pomáhá? Zabíjí plísně a bakterie, které by mohly způsobit předčasný rozklad dýně. Za tímto účelem se používá též bělidlo nebo výše zmíněné prostředky proti plísni. Použití octa je ale nejlevnější a přitom stejné účinné. Navíc to neškodí životnímu prostředí.

Zdroje info:

https://thehomespunhydrangea.com/how-to-make-pumpkins-last-longer-with-two-ingredients/

https://kuchynelidlu.cz/clanek/vyrezavani-dyne-krok-po-kroku

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!