Co dělat, aby zahrada příští rok kvetla a plodila? Podstata spočívá v zazimování záhonů

záhony

Chcete se i v příštím roce těšit ze zahrady, kde vám bude vše vzkvétat a plodit? Je třeba záhony pořádně zazimovat. Poradíme vám, jak na to. Nic složitého. Jen udělat vše, co je zásadní.

Zbavení plevele aneb pozor na záludnosti

Prvním krokem je zbavení záhonů veškerého plevele. Je třeba vytrhnout tak úplně každý i maličký plevel a s kořínkem. Pokud to neuděláte, může se stát, že vám vytrvalé plané rostliny přežijí až do jara. A to rozhodně přece nechcete. Vytrhaný plevel dejte na kompost. Ale pozor na tzv. škodnou, která produkuje semena. Ta rozhodně nepatří na kompost, kde by se jen rozmnožila a stala se nebezpečím pro další rostliny. Zde platí, že nejlepší je vytrhat, usušit a spálit.

Zbytky zeleniny, které přijdou vhod

Pokud máte na záhonu nějaké zbytky zeleniny, tak netřeba vytrhávat. Naopak. Vezměte si nůžky či nůž a rostlinu zastřihněte cca 1 cm nad zemí. Kořeny v zemi se rozloží, čímž poskytnou živiny mikroorganismům, které následně vyživí půdu. Kanálky, které zůstanou po kořenovém systému, nakypří půdu. Díky tomu se do ní lépe dostane voda i vzduch.

 

Účinný podzimní doping

Listy sklizené ze zeleniny můžete efektivně zpracovat. Jak? Natrhejte zeleninový odpad na kousky a rozsypte ho po záhonu. Pak ho zasypte vrstvou kompostu. V průběhu zimy se tento „odpad“ rozloží a dodá půdě řádnou porci živin. Na kompost můžete ještě navrstvit 5 až 15 cm klasického slaměného mulče.

plevel

Foto: Pixabay

Příprava květinových záhonů na zimu

Ostříhejte odkvetlé trsy trvalek. Z květinových záhonů je rovněž třeba odstranit důkladně plevel. Poté půdu jemně prokypřete. Na začátku měsíce je ještě možné rozmnožit druhy kvetoucí na jaře, a to dělením trsů, případně i vysadit nové trvalky. Zalijte čerstvě vysazené rostliny a na květinový záhon nahrňte suché listí. Poslouží jako účinná izolační vrstva. Jen pozor, aby nebyla příliš silná a na konci zimy nedocházelo k předčasnému klíčení. Pakliže jsou součástí záhonu okrasné trávy, nestříhejte je.

Zdroj: ireceptar.cz, homebydleni.cz

Náhledové foto: Pixabay