Přemrzlé hřiby jako nebezpečí, které číhá v lese. Raději je neberte

Přemrzlé pýchavky

Milujete houby a vyrážíte do lesa prakticky až do skutečné zimy? Pokud ano, určitě byste měli vědět, které houby si můžete dovolit sbírat. Většina z nás miluje především hřiby, a to jak ty smrkové, tak i dubové, panské nebo křemenáče a kozáky. Jejich sběr je ostatně v našich končinách zřejmě nejrozšířenější. Přesto bychom měli být při jejich sběru nyní v období pozdního podzimu mnohem obezřetnější. Po přemrznutí se plodnice stávají do značné míry toxickými.

Zkažené maso byste také nepozřeli

Hodně zajímavé přirovnání přinesla na portálu iDnes.cz mykoložka Tereza Tejklová z Muzea východních Čech v Hradci Králové. Ta přirovnávala přemrzlé houby ke zkaženému masu. Jestliže po zmrznutí tyto houby rozmrznou, začnou se rozkládat bílkoviny, houby napadají plísně a vytvářejí se toxiny, které jsou pro lidské tělo nebezpečné. Pokud houby převaříte, stejně to nepomůže. Ostatně u zkaženého masa je situace pochopitelně totožná.

Hřib dubovýHřib dubový: Foto Radek Štěpán 

Jak poznat přemrzlé houby?

Znaků přemrzlých hub může být hned několik. Tradičně se jedná především o vybledlé okraje, které jsou také nápadně měkké. Na první pohled jsou tyto znaky pozorovatelné pouhým okem. Jinak ale houby působí celkovým zavadlým dojmem. Někdy se dokonce stává, že jsou nahnilé i okraje hub, což je patrné opravdu hodně. Mění se i textura hub a barevné odstíny. Vypadají hodně našedle.

Penízovka sametonohá

Penízovka sametonohá: Foto se svolením  Zdeňka Peldy

Raději sbírejte houby, kterým mráz nevadí

Jasně, v lese jich bývá hodně a mnohé začínají růst už nyní. Jmenovat bychom mohli především hlívu ústřičnou, která je vynikající. Mráz jí nijak výrazně nevadí, takže ji můžete s klidem dávat do košíků. Výborné jsou ale i penízovka sametonohá nebo pařezník pozdní. Najít tyto houby můžeme většinou i na okraji rybníků a kdekoli většinou v listnatých lesích.   

Hlíva ústřičnáHlíva ústřičná: Foto se svolením  Zdeňka Peldy

Zdroje info: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-z-jedlych-hub-muze-mraz-udelat-jedovate-jak-je-poznat-205716, https://www.idnes.cz/hobby/houby/zmrzle-houby-mraz-chlad-toxiny.A171116_004221_houby_mce

Přemrzlé starší plodnice pýchavek: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.